Dinamo punctează la golaveraj

Formaţia lui Marcel Popi face senzaţie în seria I. După înfrângerea suferită în faţa celor de la FC Băbeni, n-a mai cunoscut înfrângerea în campionat, chiar dacă a avut parte de adversari serioşi, care au reuşit pe parcursul acestui campionat să se evidenţieze în câteva rânduri. Dinamo s-a impus în etapa trecută cu 6-0 în faţa formaţiei FC Govora, iar acum a reuşit să realizeze un nou scor de tenis la Malaia, pe terenul Lotrului Voineasa. A avut parte de emoţii doar în primele minute ale întâlnirii când, după ce a reuşit să deschidă scorul, s-a văzut egalată. Până la pauză, însă, a rezolvat meciul, încheind primele 45 de minute la 3-1. S-au evidenţiat în acest meci jucătorii Căpraru, Rogojină şi Tănase, toţi autorii unor „duble” în partida de la Malaia.

Dinamo s-a impus aşadar cu scorul de 6-1 şi speră ca până la final să ajungă la cota de 100 de goluri marcate şi să încheie campionatul pe locul 2, înaintea celor de la FC Budeşti. Poate realiza obiectivul, dar cu condiţia de a nu greşi în următoarele două etape, pentru ca în ultima rundă să-şi poată demonstra valoarea în faţa budeştenilor lui Marian Sucea, un meci ce se vrea a fi catalogat ca o finală pentru locul 2. Apoi, Marcel Popi va trece la analizat variante pentru a ajunge în Liga a IV-a. „Am investit foarte mulţi bani în această echipă şi nu se merită să rămânem la acest nivel. Sunt dispus chiar să cumpăr loc la Liga a IV-a în cazul în care nu se va găsi o altă oportunitate pentru noi de a ajunge în eşalonul de elită judeţean. Nu este exclusă nici vreo fuziune cu vreo echipă din Liga a IV-a. Cred că sunt mai multe variante, pe care le vom analiza în această pauză competiţională”, ne-a informat Marcel Popi. (Simona SIMA)