Sportul, în cădere liberă!

REGRES / Fosta campioană judeţeană a fost înfrântă şi de Lotru Brezoi

Doar numele pare a mai fi rămas de Sportul Rm. Vâlcea, fosta campioană a judeţului în sezonul 2006-2007. Pentru că de echipa care reuşea în urmă cu ceva timp să reprezinte judeţul la meciul de baraj pentru promovarea în Liga a III-a, s-a cam ales praful. Asta deşi la începutul sezonului Sportul pornise la drum din nou cu aceleaşi planuri măreţe şi cu nişte jucători capabili să reediteze performanţa de acum doi ani. Pe parcurs, însă, cum lucrurile n-au mers aşa cum fuseseră programate, sponsorul Sportului, precum şi o parte din jucători, au început să trateze acest campionat cu o oarecare indiferenţă. Iar rezultatul acestei abordări s-a văzut în ultimele etape, când fosta campioană a judeţului a părut incapabilă să pună probleme adversarilor întâlniţi.

A pierdut de o manieră categorică în faţa Minerului Berbeşti, apoi a fost învinsă şi de Dinamo 2007 Rm. Vâlcea, iar în runda de sâmbătă, 16 mai, a cedat cele trei puncte formaţiei Lotru Brezoi. Fără a beneficia de aportul unor jucători folosiţi de obicei din primul minut (precum Leo Ştefan, Apostu, Comănescu, Sîrbu), Sportul a cedat teren încă din debutul partidei, brezoienii profitând de problemele de efectiv ale gazdelor. Lotru a deschis scorul din penalti, prin Ghivercea, iar apoi Martalogu a majorat diferenţa. Sportul a redus din handicap până la pauză, însă la reluare a fost din nou surprinsă, acelaşi Ghivercea ducând scorul la 3-1 pentru formaţia antrenată de Vasile Grossu. Gazdele au avut puterea de a reveni în joc, au reuşit să restabilească egalitatea, dar finalul le-a aparţinut brezoienilor care, chiar şi cu un om în minus (Ghivercea fiind eliminat pentru injurii la adresa arbitrului), au reuşit să mai puncteze o dată, Costache fiind autorul golului victoriei, cel de 4-3. (Simona SIMA)