FC Budeşti încă mai speră la locul 2

Deşi a dat o replică mai bună decât în tur, Topologul Galicea a fost nevoită să accepte o nouă înfrângere în faţa celor de la FC Budeşti. Formaţia lui Marian Sucea se mai gândeşte încă la locul 2, aşa că nu avea nevoie acum, pe final de campionat, de surprize neplăcute. Conştientă că va avea un meci greu, şi-a luat măsuri de precauţie şi a reuşit până la urmă să anihileze echipa oaspete, deşi la un moment dat budeştenii s-au văzut conduşi de Topologul. Galicenii au deschis scorul în debutul reprizei secunde, FC Budeşti fiind penalizată cu un penalti pentru henţul comis în propriul careu de Gherguşi. Astfel, Topologul a preluat conducerea, însă a reuşit să se menţină în avantaj doar pentru câteva minute, gazdele restabilind egalitatea prin Florin Ban.

Cu aproximativ un sfert de oră înainte de final, Laurenţiu Gherguşi a făcut uitată greşeala ce a dus la golul oaspeţilor şi a marcat pentru 2-1. Pentru budeşteni a fost o victorie pe muchie de cuţit, Marian Sucea acceptând faptul că de această dată, spre deosebire de meciul tur, echipa sa a dat peste o formaţie a Topologului mult mai determinată şi capabilă să învingă. Succesul a fost, însă, obţinut de budeşteni şi datorită prestaţiei bune avută de portarul Marius Nedeluş. (C.M.)