Egalitate între gazde şi oaspeţi

• în patru din totalul celor opt meciuri jucate sâmbăta trecută în Liga a IV-a s-au impus echipele care au evoluat în deplasare

În afara partidei de la Fîrtăţeşti, acolo unde Ghecon Lăpuşata a pierdut cu scorul de 3-2 confruntarea cu Posada Perişani, astfel cedând şi primul loc al Ligii a IV-a, s-au mai înregistrat pe terenurile din judeţ şi alte rezultate surprinzătoare. Unul dintre acestea este cel al întâlnirii dintre Conexin Runcu şi AS Mihăeşti. Elevii lui Ion Lazăr au făcut uitat meciul din intermediară, cu Ghecon Lăpuşata, pierzând acum la scor de neprezentare, cu 3-0, confruntarea cu Conexin, echipă la care s-a remarcat Gabi Dincă, autor a două dintre cele trei reuşite ale formaţiei antrenată de tatăl său, Iulică Dincă. Graţie acestui rezultat, Conexin încă mai speră la salvarea de la retrogradare.

Lipsită de încredere a început să devină Olteţul Zătreni, care şi-a trecut acum în cont un nou insucces. A fost aproape de a pleca cu un punct din Treapt, dar a greşit pe final, Flacăra Horezu marcând singurul gol al întâlnirii dintr-un penalti, executat de Adi Glăvan. În restul partidelor, oaspeţii au avut câştig de cauză. AS Şirineasa s-a impus cu scorul de 2-0 pe terenul Damilei din Măciuca, CSM Drăgăşani a câştigat fără drept de apel, cu 3-0, partida de la Călimăneşti, cu Cozia, iar Vartex-ul s-a impus cu 4-1 pe terenul ultimei clasate, Victoria Frânceşti. Popolan şi colegii săi au avut, însă, emoţii, după 0-0 la pauză, gazdele reuşind să preia conducerea în debutul reprizei secunde. Vali Toader, Cătinaş şi Lucian Giurcă au „rezolvat”, însă, meciul, aducând victoria Vartex-ului. (S.S.)