Victorii pe linie la „republicanii” CSM-ului

Duminică, 8 martie, pe terenul sintetic din Zăvoi, în prima etapă a returului de campionat, juniorii republicani ai CSM-ului au primit vizita tinerilor fotbalişti de la CSM Caransebeş. Cotaţi din start ca favoriţi, jucătorii antrenaţi de Cristi Lazăr, liderii la zi ai clasamentului seriei a 7-a, şi-au respectat blazonul şi s-au impus în faţa adversarilor fără prea mari emoţii, cu 3-0. A fost mai greu până când vâlcenii au reuşit deschiderea scorului. Prima repriză s-a încheiat fără gol, 0-0, emoţiile fiind spulberate în debutul părţii secunde. Leonard Săraru, Răzvan Mosor şi Claudiu Popa au marcat cele trei goluri ale partidei, contribuind decisiv la menţinerea CSM-ului, la grupa B, în fruntea ierarhiei seriei a 7-a.

Şi grupa mare a CSM-ului, antrenată de Viorel Ciofîcă, s-a bucurat de succes în faţa formaţiei din Caransebeş. Mulţumirea jucătorilor şi a oficialilor a fost cu atât mai mare cu cât juniorii A republicani s-au impus de o manieră categorică, cu scorul de 8-0. Stanciu, Roşca şi Ionuţ Săraru au realizat „dubla”, Paşoi şi Rusescu trecându-şi, de asemenea, numele pe lista marcatorilor. Pentru a-şi menţine, însă, intacte şansele de calificare la turneul semifinal, „municipalii” au nevoie de constanţă în rezultate. În etapa viitoare întâlnesc în deplasare Minerul Lupeni, echipă care, la prima vedere, nu pare capabilă să pună prea mari probleme vâlcenilor.

„Chimiştii” n-au reuşit să treacă de Energia Rovinari

Mai puţin norocoşi decât „municipalii” au fost juniorii Oltchim-ului. Tinerii fotbalişti antrenaţi de Marian Deaconescu n-au reuşit să producă surpriza etapei în seria a 7-a şi să se impună în faţa liderului clasamentului, Energia Rovinari. Şi-au vândut, totuşi, scump pielea, pierzând, la grupa mare, doar cu scorul de 2-0. Era greu să emită mai multe pretenţii de la acest joc din moment ce Energia este neînvinsă în campionat şi mai mult decât atât, în cele 13 etape disputate, nu a primit decât 7 goluri. Nici la grupa B echipa din Rovinari nu stă rău în clasament, păstrând încă şanse de a merge la turneul semifinal. Energia a fost, totuşi, la grupa B, destul de aproape de a pleca învinsă de la Vâlcea. „Chimiştii” au jucat bine în prima repriză, şi-au creat multe situaţii de a marca şi dacă meciul s-ar fi terminat la scorul de 5-1 în favoarea lor, probabil că n-ar fi existat comentarii. Golul lui Borţa, însă, a fost singurul marcat de FC Oltchim care, după ce a condus minute bune pe tabela de marcaj, s-a văzut egalată, cedând pe finalul partidei. Oaspeţii s-au impus cu scorul de 2-1, astfel că acum aşteptările vâlcenilor se leagă de meciul de la Deva, cu Mureşul, pe care FC Oltchim îl va disputa săptămâna viitoare, în deplasare.