„Galacticele” au mai depăşit un obstacol

VICTORIE / Oltchim s-a impus fără probleme în faţa echipei HCM Baia Mare, într-un meci disputat miercuri, 4 februarie, în Sala Traian, ultimul înaintea marelui derbi cu Rulmentul Braşov din această săptămână

Pentru că duminică, 8 februarie, Oltchim Rm. Vâlcea a disputat în deplasare primul joc din grupele principale ale Ligii Campionilor, formaţia antrenată de Ivica Rimanic şi Aurelian Roşca a fost nevoită să-şi devanseze meciul cu HCM Ştiinţa Baia Mare, din cadrul etapei a 15-a a Ligii Naţionale de handbal feminin. Partida s-a disputat miercuri, 4 februarie, şi a fost ultima înaintea marelui derbi cu Rulmentul Braşov, care va avea loc în această săptămână. Aşa cum era de aşteptat, vâlcencele s-au impus fără probleme în faţa maramureşencelor, deşi uneori au cam fost cu gândul la meciurile viitoare, mult mai dificile: şi anume cele cu Buducnost Podgorica (din Liga Campionilor) şi cu Rulmentul Braşov.

De partea cealaltă, elevele lui Ioan Băban au oferit o replică dârză „galacticelor”, însă până la urmă au trebuit să se recunoască învinse. Oltchim Rm. Vâlcea s-a aflat la timona partidei încă din primele minute de joc, atunci când pe teren s-au aflat titularele. Astfel, la pauză, elevele antrenorilor Ivica Rimanic şi Aurelian Roşca aveau deja opt goluri în plus peste maramureşence (20-12), iar problema învingătoarei nici nu se mai punea. Repriza secundă a adus pe teren o trupă vâlceană mult schimbată, în care şi-au făcut apariţia şi unele dintre rezerve. În aceste condiţii, angrenajul nu a mai funcţionat la fel de bine, iar formaţia vizitatoare a redus încet-încet din handicap. La 24-20 (în minutul 44), Rimanic a simţit pericolul, le-a scos pe Roxana Gatzel şi Rita Borbas (în locul cărora au intrat Narcisa Lecuşanu şi Oana Manea), însă lucrurile nu s-au îmbunătăţit prea mult. A fost nevoie ca tehnicianul croat să ceară time-out, pentru a-şi muştrului elevele şi a le readuce cu picioarele pe pământ. Era minutul 47, iar scorul devenise 26-23. Au revenit pe teren titularele (Steluţa Luca, Valentina Ardean, Ramona Maier), iar finalul a aparţinut Oltchim-ului, care s-a impus la capătul celor 60 de minute de joc cu scorul de 35-28.

Rimanic le-a reprofilat pe Ţăcălie şi Cherăscu

Încă de la venirea la Oltchim, antrenorul Ivica Rimanic declara că are nevoie de polivalenţă din partea elevelor sale, lucru pe care l-a şi dus la îndeplinire în timpul partidei cu HCM Baia Mare, una care i-a permis tehnicianului croat să facă unele experimente în acest sens. Astfel, o perioadă, Adriana Ţăcălie şi Roxana Cherăscu nu au evoluat pe posturile lor obişnuite, ci s-au mutat pe extreme, prima pe stânga, iar a doua pe dreapta, acolo unde randamentul lor a cam lăsat de dorit.
Au marcat pentru Oltchim: Valentina Ardean (7), Narcisa Lecuşanu (6), Oana Manea (6), Steluţa Luca (5), Roxana Gatzel (3), Clara Vădineanu (3), Gabriella Szucs (1), Adina Fiera (1), Roxana Cherăscu (1), Rita Borbas (1) şi Ramona Maier (1).