Alte sporturi

Primele competiţii de atletism din 2009

Pe data de 9 ianuarie a avut loc etapa judeţeană a Campionatului Naţional de Atletism destinat categoriei de copii I. La proba de 60 metri viteză (băieţi), pe locul I s-a clasat Daniel Murariu, II – Adrian Ciucă şi III – Marian Popa. La fete, locul I a fost ocupat de Diana Hodorog, II de Alexandra Ghiţescu şi III de Andrada Dina. Proba de săritură în lungime (fete) a clasat-o pe Diana Hodorog pe prima poziţie, pe locul II a fost Larisa Bucura, iar pe III – Andrada Dina. La categoria băieţilor, George Dozescu s-a poziţionat pe primul loc, în timp ce Daniel Murariu s-a mulţumit cu locul II, iar pe III a fost Mădălin Popa. Aruncarea greutăţii, probă destinată doar băieţilor, l-a avut câştigător pe Andrei Truţă, iar locul II i-a revenit lui George Dozescu, în timp ce pe III s-a clasat Robert Dumitraşcu.

Antrenorii secţiei de atletism a Colegiului Naţional „Mircea cel Bătrân” au fost mulţumiţi de buna desfăşurare a competiţiei şi de prestaţia tinerilor sportivi. Următoarea etapă pentru care se pregătesc atleţii din categoria copii I de la CNMB este etapa de zonă, ce va avea loc pe data de 17 ianuarie, la Bucureşti.
În ceea ce priveşte Campionatul Naţional destinat juniorilor II, etapa judeţeană a acestuia a avut loc pe data de 10 ianuarie, unde la proba de 60 metri viteză (fete), clasamentul a fost următorul: 1. Ana Maria Roşianu, 2. Mihaela Istratie şi 3. Adina Rădoi, iar la băieţi: 1. Adrian Mihăescu, 2. Silviu Siminoiu şi 3. Alin Zgripcea. Proba de săritură în lungime (fete) a avut-o drept învingătoare pe Laura Dumitraşcu, Mihaela Pătruţ s-a clasat pe locul II, iar pe III – Mihaela Istratie.
În clasamentul băieţilor, Adrian Mihăescu a ocupat prima poziţie, a doua – Silviu Siminoiu, iar pe locul III a fost George Ştircă. În cazul juniorilor II, la proba de aruncare a greutăţii s-au întrecut atât fete, cât şi băieţi, iar pe primele locuri s-au aflat următorii atleţi: la fete – 1. Simona Hogea, 2. Cristina Giugă; băieţi – 1. Dragoş Constantinescu, 2. Şerban Teodorescu şi 3. Răzvan Manolescu. Câştigătoarea probei de triplusalt a fost Laura Dumitraşcu, iar la 60 metri garduri, pe primul loc s-a clasat Cristina Giugă, iar pe al doilea Cristina Deaconu. Următoarea competiţie ce îi aşteaptă pe juniorii de la CNMB este prima etapă a Grand Prix-ului, ce va avea loc pe data de 24 ianuarie, la Bucureşti. (O.D.)