Alte sporturi

Eliza Mureanu – numărul 1 în Vâlcea

• halterofila de la CS Chimia a fost desemnată de DSJ cea mai bună sportivă a judeţului în 2008

Joi seara, la Hotelul Alutus din Rm. Vâlcea, a avut loc festivitatea de decernare a premiilor pentru cei mai buni sportivi ai judeţului în anul 2008. Evenimentul, organizat de DSJ Vâlcea, cu sprijinul financiar al Primăriei Râmnicului, s-a bucurat de participarea a peste 150 de persoane (sportivi şi antrenori). După trei ani în care Marian Totelecan a făcut legea pe plan judeţean, graţie numeroaselor performanţe obţinute la Campionatele Europene şi Mondiale la care a participat, în 2008 a venit rândul unei fete să se încununeze cea mai bună sportivă a Vâlcii. Este vorba de halterofila Eliza Mureanu (legitimată la CS Chimia, acolo unde este antrenată de profesorul Gheorghe Dinu), care a cucerit în acest an nu mai puţin decât cinci medalii: două de bronz la Cupa României desfăşurată în aprilie la Oradea, alte trei de aur la finala Campionatului Naţional de seniori desfăşurat recent, chiar la începutul lunii noiembrie, la Alba Iulia.

Pe locul secund, în topul celor mai buni sportivi, s-a clasat tot un sportiv de la CS Chimia, karatistul Marian Totelecan, care în 2008 a lăsat-o ceva mai moale cu participările la competiţii internaţionale. „Medalia de bronz” i-a revenit fostului sportiv, Paul Dinu, retras din activitatea competiţională în această vară.

2500 RON, premiul pentru primul loc

Pentru că s-a clasat pe primul loc, Eliza Mureanu a primit 2500 RON, iar ceilalţi doi sportivi care au urcat pe podium s-au ales cu 2300 şi, respectiv, 2000. Altfel, organizatorii au decernate diplome, plachete şi medalii tuturor sportivilor şi antrenorilor care au obţinut rezultate deosebite pe parcursul întregului an. În acest context, echipa de handbal Oltchim Rm. Vâlcea, a fost, de asemenea, recompensată alături de cei mai buni antrenori ai momentului.
Pentru că s-a desfăşurat după închiderea ediţiei, cu mai multe amănunte despre gala care a avut loc în această săptămână, cu poze inedite şi declaraţii, vom reveni în ediţia de marţi a publicaţiei noastre.