Realul de Cernişoara a trecut Luncavăţul cu brio

• echipa lui Nicu Anghel devine spaima „granzilor”

După victoria cu 2-1 în faţa fostei campioane, ALX Port Vale Mateeşti, Luncavăţul părea să-şi fi revenit şi să intre în cărţile pentru promovare. Nu s-a întâmplat deloc aşa, ba chiar mai mult, Cătălin Sima şi compania au pierdut pe teren propriu în faţa celor de la Real Cernişoara, cu scorul de 4-3. Oaspeţii au început meciul mult mai decişi, iar în primul minut de joc aveau să deschidă scorul prin Preda, pentru ca apoi Bogioi să înscrie pentru 2-0. Până la pauză, s-au mai înscris două goluri, câte unul de fiecare parte: singurul gol al popeştenilor a aparţinut lui Iacob, în timp ce Bogioi avea să-şi treacă în „condică” dubla şi să marcheze pentru 3-1. După reluarea partidei, tot cei din Cernişoara au fost mai incisivi şi au mai înscris pentru 4-1, însă Luncavăţul nu a cedat iniţiativa.

Finalul a aparţinut gazdelor, care au înscris prin C. Zamfirescu şi Gh. Mujea, dar aceste două goluri nu au fost de ajuns pentru a-şi adjudeca cele trei puncte puse în joc. „Ne-au luat tare încă de la începutul partidei şi au reuşit să ne surprindă foarte bine pe contraatac. În această partidă s-a văzut lipsa de experienţă a copiilor mei, care nu au putut acoperi toată suprafaţa de joc şi nu s-au putut regrupa în momentele cheie. Campionatul este însă departe de a se fi jucat, iar noi mergem înainte”, ne-a declarat Cătălin Sima de la Luncavăţul Popeşti. (L.C.)