Dinamoviştii lui Marian Leţa atacă primul loc

Au început prost campionatul, cu o înfrângere, însă şi-au revenit în etapa a doua şi de atunci sunt de neînvins. Vorbim despre Dinamo Rm. Vâlcea, formaţia antrenată de Marian Leţa care a reuşit în această etapă să mai facă o victimă. Viitorul Olanu, cu cel mai reprezentativ jucător al său, Marin Catargiu, în teren, însă doar pentru 30 de minute, a capotat în faţa „câinilor” din Râmnic. Pentru gazde, în speţă pentru Dinamo Rm. Vâlcea, a contat probabil şi faptul că un nou succes ar fi fost al treilea consecutiv, cotă la care, din câte se pare, „alb-roşii” au fixată şi o primă consistentă, de 150 de lei de jucător. Aşadar, o victorie cu Viitorul Olanu nu conta doar pentru orgoliu, ci reprezenta şi un câştig material substanţial.

De altfel, oficialii formaţiei râmnicene nu-şi făceau nici o problemă înaintea partidei cu privire la rezultatul meciului cu Viitorul Olanu. „Nu-mi mai e frică de nimeni, am echipă acum”, s-a lăudat antrenorul dinamoviştilor înaintea acestei runde. Şi până la urmă spusele sale s-au adeverit. Prin victoria cu 3-1 în faţa Viitorului din Olanu a demonstrat că, într-adevăr, are echipă. Spunem asta pentru că a reuşit să se impună în faţa unei formaţii cunoscută ca fiind o „nucă tare” în acest eşalon, care se dă cu greu bătută, indiferent de adversarul întâlnit. Acum, însă, a reuşit să obţină mai puţin decât şi-ar fi dorit. A pus probleme adversarilor doar în prima repriză pe care a terminat-o în avantaj, scor 0-1. În partea a doua a meciului Viitorul Olanu n-a mai beneficiat de aportul a doi jucători importanţi, printre care şi Marin Catargiu, astfel că dominarea gazdelor a venit firesc. Dinamoviştii şi-au creat numeroase ocazii, trei dintre ele fiind valorificate. S-au impus cu 3-1, astfel anunţându-şi candidatura pentru primul loc în serie. (L.S.)