Visul aducerii unei grupări de Liga I la Vâlcea, spulberat

FC Oltchim – FC Caracal 1-1 (5-6 după loviturile de departajare)

„Chimiştii” aveau aşteptări mari de la meciul de Cupa României disputat la începutul săptămânii trecute pe teren propriu, în compania formaţiei FC Caracal. Deşi întâlneau o fostă divizionară B, sperau să facă un joc bun care să-i califice mai departe într-o competiţie cu însemnătate, cel puţin pentru conducerea clubului care fixase, ca şi obiectiv, aducerea unei echipe de Liga I pe terenul de la Oltchim. Deşi au început mai slab, primind gol în minutul 13, Creangă şi compania şi-au revenit pe parcurs. Cele câteva ocazii avute pe finalul primei reprize şi jocul bun din prima parte a celui de-al doilea mitan au anunţat golul de 1-1 marcat de Marinescu în minutul 60, care-a avut rolul să-i trezească pe jucătorii din Caracal care, după primirea golului, şi-au reluat atacurile la poarta noastră.

N-au mai marcat, astfel că a fost nevoie de prelungiri. Scorul a rămas acelaşi şi după expirarea timpului suplimentar, aşa că s-a ajuns la executarea loviturilor de departajare. Vâlcenii şi oaspeţii au mers cap la cap pentru un timp, Bărbuţ, Creangă, Marinescu şi Preda făcându-şi datoria. Am avut o singură greşeală, comisă de cel mai experimentat jucător din lot, Cumpănaşu, care-a şutat pe lângă poartă şi astfel Oltchim-ul a ieşit din competiţie.

Cumpănaşu a schimbat banca tehnică
• Ion Lazăr a fost numit principal la FC Oltchim

Ratarea lui Cherry Cumpănaşu la loviturile de departajare a făcut ca Oltchim-ul să fie eliminată din Cupă şi astfel să aibă loc şi schimbarea pe banca tehnică a grupării de Liga a III-a, anunţată de preşedintele clubului, Mihai Diculoiu, în cazul unui prim insucces în acest sezon. Chiar dacă pe teren nu s-a făcut de râs şi a terminat meciul la egalitate cu o fostă divizionară B, conducerea clubului nu a trecut cu vederea eliminarea din Cupă şi l-a demis pe Robert Olaru din funcţia de antrenor al echipei de Liga a III-a. În locul său a fost numit un alt antrenor din cadrul clubului, Ion Lazăr, cel care s-a ocupat până acum şi de pregătirea celor de la AS Mihăeşti, echipă pe care-a promovat-o în Liga a IV-a. (L.S.)