„Municipalii” din Zăvoi, aproape să învingă liderul

CSM RM. VÂLCEA – GLORIA BISTRIŢA 1-1

Sâmbăta trecută, în ciuda poziţiei inferioare pe care o ocupă în clasamentul Seriei a II-a, CSM Rm. Vâlcea a oferit o replică pe măsură echipei Gloria Bistriţa, lidera incontestabilă a ierarhiei, care a obţinut promovarea în Liga I, chiar după remiza din Zăvoi. Jucătorii pregătiţi de Alin Artimon şi Cristi Lazăr au controlat meciul de la un capă la celălalt şi doar ghinionul a făcut ca „municipalii” să nu câştige toate cele trei puncte puse în joc.

Tânărul atacant Robert Văduva „s-a abonat la gol” în Zăvoi

Prima fază periculoasă a meciului s-a consemnat în minutul 12 şi l-a avut în prim-plan pe N’Kongue, care a încercat vigilenţa portarului Bota cu un şut din interiorul careului de 16 metri, însă bistriţeanul a respins mingea în corner. CSM Rm. Vâlcea a deschis scorul în minutul 27, atunci când Vasile l-a servit perfect pe Văduva, care a înscris în poarta goală: 1-0.
Imediat după pauză, N’Kongue a făcut o cursă pe flancul drept, i-a pasat lui Vasile, care a şutat mult peste transversală, din careul de 16 metri. Acelaşi Vasile a a avut o execuţie senzaţională peste câteva minute, dar lobul său nu a nimerit ţinta. În minutul 55, şi ardelenii au avut o mare ocazie: Pădurariu a centrat, dar D. Stan n-a reuşit să împingă mingea în poarta goală.

Bistriţenii au restabilit egalitatea în inferioritate numerică

Soarta Gloriei lui Jean Pădureanu părea pecetluită în minutul 57, după ce Mărginean a încasat al doilea cartonaş galben şi a fost eliminat de pe teren. Contrar aşteptărilor, oaspeţii au restabilit însă egalitatea pe tabela de marcaj peste 5 minute. Tufişi a boxat o centrare până la Predescu, care a înscris cu un lob, de la 20 de metri: 1-1.

Căpitanul Florin Pârvu a ratat un penalti în minutul 83

După gol, presiunea la poarta liderului s-a înteţit, dar fără efect pe tabela de marcaj. În minutul 82, N’Kongue a fost ţinut în careu în momentul în care se pregătea să şuteze la poartă, iar centralul meciului a dictat penalti pentru CSM, spre bucuria suporterilor din tribune. Din păcate, Florin Pârvu nu s-a concentrat suficient în acel moment şi a trimis mingea în transversală. Peste alte trei minte, Pârvu a avut iarăşi ghinion, atunci când un alt şut al său a nimerit, din nou, bara. Norocul nu i-a surâs căitanului din Zăvoi nici în ultimul minut de joc, atunci când a driblat trei adversari, însăr şutul său s-a scurs pe lângă poata lui Bota.
Alin Artimon şi Cristi Lazăr au trimis pe teren următorii jucători: Tufişi – Tomozei, Plecanciuc, I. Popescu, Vătăjelu, Pârvu (Vizitiu ’90+3), Daouda, Nicolae (Lajo Traore ’74), Vasile, N’Kongue, Văduva (Pribac ’61).