„În 30 de ani de fotbal, nu am văzut un joc mai dur decât al echipei Real Cernişoara”

REAL CERNIŞOARA – CERNA COPĂCENI 0-2
* Ion Văduva istoriseşte cu surprindere clipele de care a avut parte la Cernişoara

Cerna Copăceni a câştigat cu scorul de 2-0 partida disputată în comuna Cernişoara, contra celor de la Real, însă omul de fotbal Ion Văduva susţine că nu a mai văzut niciodată un joc aşa de dur precum cel al „spaniolilor” pregătiţi de Nicuşor Anghel. „De la începutul anilor ’80, de când sunt implicat în fotbal, nu am văzut un joc atât de dur precum cel al celor de la Cernişoara. Mi se rupea inima de copiii pe care îi aveam în echipă. Centralul Rotariu a arbitrat sub orice critică şi nu a taxat deloc intrările foarte dure ale adversarilor. Jucătorul meu, Constantin Ciolacu, a ieşit de pe teren pe braţe, fiindu-i luxat piciorul. Puteam pierde acest meci, că nu ne interesa rezultatul, dar să nu fim rupţi pe teren. În minutul 8, portarul gazdelor faultează în calitate de ultim apărător, dar primeşte doar galben. Nu spun că Rotariu a mers cu echipa-gazdă, dar nu a judecat jocul în spiritul regulamentului. De asemenea, observatorul Paraschiva permite schimbarea omului de ordine cu o altă persoană care nu era trecută pe foaia de joc. Am filmat şi momentul în care spectatorii au intrat pe teren şi l-au bruscat pe asistent. O să prezint înregistrarea la şedinţa Comisiei de Disciplină. O altă abatere de la regulament s-a petrecut în minutul 92, când un jucător advers a primit al doilea cartonaş galben şi trebuia eliminat, dar, pe foaie, această sancţiunea a fost trecută pe numele altui fotbalist”, a punctat dezamăgit Ion Văduva. (L.C.)