„Chimiştii”, KO la Motru

Lazar Ion_Mara dec09MINERUL MOTRU – OLTCHIM RM. VÂLCEA 5-0

După isprava din Cupa României, atunci când au trecut surprinzător de CSM Rm. Vâlcea, jucătorii pregătiţi de Ion Lazăr au revenit repede cu picioarele pe pământ, fiind învinşi categoric la Motru, cu scorul de 5-0. Din păcate, tocmai efortul extraordinar pe care l-au depus în derbiul local, i-a făcut pe „chimişti” să se prezinte sleiţi de puteri în meciul mult mai important din campionat.
Tânărul vârf de atac Adrian Răducă (în vârstă de doar 21 de ani), adus în această vară de la Concordia Chiajna, omul de care antrenorul Ion Lazăr se temea cel mai mult, a înscris primele două goluri în minutele 39 şi 43. Ulterior, în ultimele şapte minute de joc, „ortacii” lui Ştefan Nanu au mai marcat de trei ori şi au pecetluit o victorie pe care vâlcenii nu o vor uita prea curând.
Au evoluat pentru FC Oltchim Rm. Vâlcea: Vlădoi – Moldoveanu (Ad. Piron), Muşuroia, Onofrei, Nania, Tomescu (Vizitiu), Marinescu, Preda (Borţa), Ceapă, Dănuleţ (Popa), Răcăreanu.

„Scorul final este exagerat!”
* antrenorul Ion Lazăr crede că rezultatul de la Motru trebuia să fie mult mai strâns

Tehnicianul echipei vâlcene, Ion Lazăr, a pus eşecul de la Motru pe seama faptului că meciul cu CSM i-a cam secat de puteri pe elevii săi. „La Motru, am rezistat 40 de minute în prima repriză şi încă atâtea în repriza secundă, dar în restul timpului de joc am încasat nu mai puţin de cinci goluri”, a spus Lazăr, iar apoi a adăugat: „Jucătorii au resimţit o stare de oboseală acută după meciul de marţi, dar un alt factor important al înfrângerii a fost însă arbitrajul. Nici dacă eram proaspeţi din punct de vedere fizic nu au am fi plecat neînvinşi de la Motru. La 2-0, trebuia să beneficiem de un penalti clar ca lumina zilei, pe care centralul l-a refuzat, probabil de frică, pentru că am fi redus din handicap, iar meciul devenea mult mai strâns. Pe final, am riscat, am încercat să ieşim mai mult la joc, oricum nu aveam ce pierde, fiind conduşi cu 2-0, dar asta ne-a costat. Gorjenii ne-au prins decoperiţi în defensivă şi au mai înscris de alte trei ori, golul al treilea survenind însă după un ofsaid de patru metri, pe care asistentul nu l-a semnalizat. Scorul final e exagerat, dar nu se putea obţine mai mult în condiţiile în care arbitrii au tras pe faţă cu echipa gazdă”.

Vâlcenii vor observator FRF secret la meciurile din deplasare

Pentru a evita alte prestaţii jalnice ale arbitrilor, antrenorul echipei vâlcene spune că FC Oltchim ia în calcul varianta de a solicita un al treilea observator la meciurile din deplasare, dar despre care gazdele nu vor şti că va fi prezent, acesta urmând a face un raport suplimentar vizavi de duelul respectiv. „Anul trecut, Pandurii II Tg. Jiu a folosit de multe ori această metodă, iar după meciul cu FC Piatra Olt, atunci când au fost furaţi ca-n codru, arbitrii respectivi au fost imediat suspendaţi de CCA”, a menţionat Lazăr.

Ilie Muşuroia a debutat la FC Oltchim

La Motru, în echipa „chimistă” a debutat şi noua-achiziţie Ilie Muşuroia, despre care antrenorul Ion Lazăr a spus că a avut o comportare bună, la fel cum s-a întâmplat şi cu celălalt fundaş central al echipei vâlcene, Andrei Onofrei.
Chiar dacă au pierdut cu 0-5 la Motru, „chimiştii” nu disperă, n-a fost decât o înfrângere în deplasare, aşa că de-acum trebuie să tragă tare pentru a nu pierde niciun punct pe teren propriu. „Vrem să câştigăm următorul meci din campionat, cu Atletic Bradu, care va avea loc la finele acestei săptămâni”, a anunţat Ion Lazăr.