Liga 6

Lotru Brezoi a părăsit ultimul loc din Superligă

* în play-out, Remus Burcuş & Co. au câştigat trei meciuri pe teren, plus unul la „masa verde”

Echipei de la poalele Ţurţudanului îi merge perfect în ultima vreme. În play-out-ul Superligii, din cinci meciuri disputate, a pierdut doar două, la Mădulari (cu 3-1) şi la Măldăreşti, în faţa echipei din Costeşti, cu 6-0. Dintre aceste două eşecuri, doar unul s-a contabilizat în clasament. Cel cu Minerul Costeşti a fost întors de Comisia de Disciplină din cadrul AJF, care marţi, 23 mai, a dat câştiga de cauză brezoienilor, în urma contestaţiei pentru substituire formulată de aceştia la finele partidei directe. Cu trei victorii pe teren (4-1 cu Tomşani, 3-1 cu Păuşeşti Otăsău şi 8-1 cu Mădulari) şi una la „masa verde”, Lotru Brezoi a părăsit ultimul loc din Superligă. Dan Naum şi colegii săi ocupă locul 3 în play-out, având un avans de trei puncte faţă de FC Păuşeşti Otăsău şi şase de Minerul Costeşti, echipe aflate pe ultimele două poziţii. Ultimul succes obţinut de brezoieni, cu CS Mădulari, a fost şi cel mai concludent din acest sezon. Lotru Brezoi a deschis scorul rapid, încă din minutul 10. Dan Tudoraşcu l-a surprins pe portarul advers cu un şut-centrare, la colţul scurt. În minutul 25, Remus Burcuş s-a trezit cu mingea la picior, iar din 10 metri, a trimis balonul plasat, pe lângă portar, majorând avantajul echipei sale. Prima repriză s-a încheiat la scorul de 3-0. Golgheterul Alexandru Alboi, care a fost şi unul dintre cei mai buni jucători de pe teren în acest joc, a avut o incursiune pe partea dreaptă şi i-a centrat perfect aceluiaşi Remus Burcuş, care şi-a întors adversarul din preluare, l-a păcălit şi pe portar şi a şutat cu sete, realizând astfel „dubla”. În partea secundă nu s-au schimbat prea mult datele problemei. Oaspeţii au încercat să iasă din corzi, dar în zadar. În minutul 55, Rareş Nichita a dus scorul la 4-0. Finalul întâlnirii i-a aparţinut lui Ciprian Nistor, jucător revenit la „matcă” după o perioadă petrecută în Treapt. Nistor a marcat de patru ori în ultimele 25 de minute. Ultima reuşită a sa a fost şi cea mai spectaculoasă, mingea intrând în plasă pe la vinclu. Au marcat şi oaspeţii o dată, din 11 metri, la scorul de 6-0 pentru Lotru Brezoi. Partida s-a încheiat, aşadar, la scorul de 8-1 în favoarea grupării din Brezoi. Sâmbătă, 27 mai, trupa lui Dan Naum şi Dan Vârtopeanu va juca în deplasare, cu Unirea Tomşani.