Liga 6

Lidera a condus-o cu 3-0 pe AS Băile Olăneşti. ”Vrăjeală” a relansat meciul, dar prea târziu pentru a spera în producerea unei surprize

Sâmbătă, 2 noiembrie, lidera Superligii a disputat cel de-al 13-lea meci din acest sezon. A jucat, la Vlădeşti, cu AS Băile Olăneşti. Nu a fost cu ghinion, dar cu oarecare emoţii. Minerul Costeşti a deschis scorul în prima repriză. A intrat la pauză cu un avantaj minim, însă a reuşit să se distanţeze pe tabelă în partea secundă. Trupa pregătită de Marius Vlădoi a condus cu 3-0. Au marcat Edi Puşcatu, Sică Bălţăţeanu şi Vali Mihalcea. A mai avut şi alte ocazii, dar şi gazdele şi-au creat oportunităţi de a înscrie. În ultimele 15 minute, pe fondul de relaxare al ”minerilor”, echipa coordonată de Ștefan Răcăreanu a redus din handicap şi s-a apropiat la un gol de adversara sa. ”Vrăjeală” (Alin Bunescu) a fost autorul unei ”duble”. AS Băile Olăneşti nu a mai avut timp pentru a spera într-o minune. ”Ne-am relaxat, aşa cum s-a mai întâmplat şi cu alte ocazii şi aşa am primit cele două goluri. Am avut momente de joc bune, care au alternat cu cele mai puţin bune. E bine că marcăm multe goluri, dar nu e bine că primim. Pe teren mare, cred că alta era situaţia. La Vlădeşti, terenul e înghesuit, nu prea poţi să construieşti. E bine că am luat cele trei puncte, suntem pe primul loc, fără vreun rezultat negativ. În iarnă, vom vedea ce măsuri se impun. «Ţeţe» ştie mai bine ce e de făcut, el va hotărî”, a spus Sergiu Holtei, preşedintele clubului Minerul Costeşti. (S.S.)