Liga 6

Cozia Călimăneşti, trei puncte în 25 de minute

Cozia Călimăneşti este echipa care a jucat cel mai puţin în acest sezon. În Cupă, CS Mădulari s-a retras de pe teren înainte de terminarea timpului regulamentar de joc, apoi, la returul din semifinale, nu s-a prezentat, iar în campionat, a câştigat la masa verde, cu 3-0, partidele cu Minerul Costeşti şi Olteţul Alunu, care nu au venit în staţiune. În plus, meciul cu Minerul Costeşti s-a încheiat după o repriză, oaspeţii rămânând descompletaţi. Tot la fel s-a întâmplat şi în intermediara de miercuri, 16 mai, când Alexandru Ştefan şi colegii săi ar fi trebuit să dea piept cu Unirea Tomşani. Oficialii grupării tomşănene nu au reuşit să-şi strângă jucătorii de bază pentru această dispută şi astfel Unirea s-a prezentat la Călimăneşti cu juniorii. De fapt, doar cu o parte din ei. Au fost 10 pe teren, cu tot cu portar. Meciul a durat 25 de minute, timp în care elevii lui Ilinca au punctat de cinci ori. Ceapă a realizat hat-trick-ul. Pe lista marcatorilor şi-au mai trecut numele Alexandru Chiripuş şi Leo Săraru. Apoi, oaspeţii nu au mai putut continua jocul. Au rămas descompletaţi şi astfel arbitrul a fluierat sfârşitul partidei, care va fi omologată cu rezultatul din teren, 5-0. După aceste trei puncte, câştigate, practic, fără nici cel mai mic efort, pentru Cozia urmează o nouă încercare de a produce primul eşec al liderei, Flacăra Horezu. Derby-ul dintre primele două clasate, care va încheia turul play-off-ului, va avea loc sâmbătă, 19 mai, de la ora 11.00, pe terenul din Treapt.