Alte sporturi

Medalii de argint şi bronz pentru pugiliştii vâlceni

În perioada 14-15 septembrie au avut loc Campionatele Naţionale de toamnă la box, la care au participat juniorii şi cadeţii. Din cadrul CS Chimia Rm. Vâlcea, antrenorul Marius Băluţă s-a prezentat la competiţie cu pugiliştii Alexandru Gogoaşă (cat. 57 kg) şi Mihai Daragiu (cat. 54 kg), ambii în vârstă de 17 ani.. Cei doi sportivi au făcut o impresie extraordinară şi au demonstrat că judeţul Vâlcea creează în permanenţă sportivi valoroşi: Gogoaşă a obţinut medalia de argint, iar Daragiu s-a clasat al treilea. Scopul acestei competiţii îl reprezintă selecţia pentru lotul naţional. După această competiţie, toţi pugiliştii medaliaţi vor disputa timp de o săptămână meciuri demonstrative, urmând ca Federaţia Română de Box să decidă cine va intra în componenţa lotului pentru următoarele competiţii internaţionale.

După aceste demonstraţii, vor avea loc la Zalău, în intervalul 15-20 octombrie, Campionatele Naţionale de tineret (sub 21 de ani). Tot din cadrul clubului se vor prezenta la concurs Florin Gogoaşă (cat. 60 kg) şi Dumitru Epure (cat. 81 kg). Vicecampionul Liviu Ungureanu va fi indisponibil, conform declaraţiilor antrenorului Nicu Dobriţoiu, până în luna februarie, anul viitor, după ce a fost implicat într-un conflict grav ce s-a soldat cu fractură de maxilar. (Lucian CORNECI)