Veteranul Nicolae Toader a parafat victoria orleştenilor în minutul 90+4

VOINŢA II ORLEŞTI – LUCEAFĂRUL PESCEANA 2-1

Eşecurile suferite pe rând în faţa primelor două clasate din Seria a II-a (Oltul Ioneşti şi CS Mădulari) nu i-au afetat prea mult pe tinerii fotbalişti de la Voinţa II Orleşti, care continuă să facă senzaţie la „Onoare”. „Mînjii” din comuna primarului Constantin Cârstina au trebuit însă se întrebuinţeze cât se poate de serios în meciul cu Luceafărul Pesceana, de la finele săptămânii trecute, pentru a obţine o frumoasă victorie.
După 0-0 la pauză, cei care au deschis scorul au fost chiar oaspeţii (prin cel mai în vârstă jucător de pe teren). Orleştenii au revenit însă rapid în joc şi au egalat prin Mădălin Urucu, iar apoi au dat lovitura de graţie atunci când nu se mai aştepta nimeni, în minutul 90+4. Golul victoriei a fost marcat de veteranul Nicolae Toader, care a trimis mingea în plasă după ce portarul echipei din Pesceana a apărat un penalti executat slab de Nicolae Iorga.
„Copii au jucat extraordinar şi au avut mereu în sânge ambiţia de a câştiga cu orice preţ acest meci. Totuşi, victoria s-a datorat şi evoluţiei lui Nicolae Toader, care ne-a salvat onoarea în ultimul minut de joc. În acest caz, se potriveşte cel mai bine proverbul «cine n-are bătrâni, să-şi cumpere!» La vârsta la care alţii şi-au agăţat de mult ghetele în cui, Toader continuă să-şi ajute tinerii săi coechipieri din teren şi o face chiar cu folos”, ne-a spus reprezentantul echipei din Orleşti, Nicon Deaconeasa.