Atletism

Vâlcencele Cristina Marciuc şi Mihaela Pasăre au cucerit 11 medalii pentru România la Balcaniada de Atletism! Cinci au fost de aur

Între 17 şi 19 septembrie, la Korca, în Albania, a avut loc cea de-a XXX-a ediţie a Campionatului Balcanic de Atletism Masters. La acest concurs, printre zecile de sportivi prezenţi, s-au regăsit şi două vâlcence. Cristina Marciuc şi Mihaela Pasăre au fost din nou la înălţime. Au obţinut, pentru România şi pentru clubul Chimia, nu mai puţin de 11 medalii. Şase au ajuns la gâtul Cristinei Marciuc. La categoria +40, aceasta a cucerit aurul balcanic la triplusalt şi greutate şi de patru ori argintul, la săritura în înălţime, lungime, ştafeta de 4×100 metri şi cea balcanică. Mihaela Pasăre, la categoria +45 ani, a urcat pe cea mai înaltă treaptă a podiumului balcanic după concursurile de la înălţime, ştafeta balcanică şi ştafeta de 4×100 metri, a obţinut argintul la triplusalt şi bronzul la greutate. Felicitări ambelor sportive şi mult succes în competiţiile viitoare!