O repriză gazdele, o repriză oaspeţii. Olteţul Bălceşti s-a impus la Roşiile şi s-a calificat în turul secund al Cupei României

• un jucător de la Milan ajunge sub comanda lui Viorel Merişanu

Unul dintre derby-urile din turul I al Cupei României s-a disputat la Roşiile, acolo unde Ştiinţa, din localitate, a primit vizita formaţiei Olteţul Bălceşti. Fiecare echipă a câştigat câte o repriză. Gazdele, pe prima, iar oaspeţii, pe a doua. Olteţul, mai bine pregătită fizic, a avut benzină până la final. S-a impus cu scorul de 3-1 şi a acces în turul secund al Cupei României.

”După un an şi şapte luni de pauză, începutul e greu pentru toată lumea. Am întârziat chiar prea mult. Ne bucurăm, însă, că am avut ocazia să fim pe teren, că am jucat din nou un meci oficial. Am întâlnit o echipă bună, cu jucători de calitate. Cred că pe fizic am fost noi puţin superiori, am rezistat 90 de minute. Au câştigat ei, meritat, prima repriză, noi pe a doua. A fost un meci frumos. Avem o relaţie specială cu Roşiile. Am jucat şi două meciuri amicale cu ei. Ne-au bătut acasă, acum a fost vremea să ne luăm noi revanşa. Ne cunoaştem de doi ani, ne-a făcut plăcere să ne reîntâlnim şi cu domnul Bogdan Ioana. Poate data viitoare vor câştiga ei. Mingea e rotundă, orice se poate întâmpla. Sperăm ca data viitoare să fim şi mai pregătiţi, să fie din nou un duel frumos, în limita sportivităţii. Pentru noi a marcat de două ori Mihai Dincă «Tzeu», dar şi fundaşul Cristi Muşoiu. Tzeu nu a mai jucat din 2017. A fost plecat în Franţa. Mai prinde câteva meciuri. Ne mai poate ajuta o lună. Predescu s-a evidenţiat şi el. Avem şi mulţi tineri în echipă, aflaţi la primele lor meciuri. S-au descurcat, o să fie loc şi timp pentru mai bine. Aşteptăm să-şi rezolve situaţia şi Darius Ionescu, un alt tânăr jucător, care săptămâna trecută şi-ar sărbătorit majoratul. Nu a avut timp să se ocupe, să-şi ia transferul. El vine de la Academy Milan, din Dolj. De data aceasta, a fost doar fotograf. În scurt timp, va putea fi şi pe teren. La Roşiile, am avut un lot numeros, şapte rezerve, am făcut toate cele cinci schimbări”, a spus Viorel Merişanu, antrenorul-jucător al echipei din Bălceşti, unul dintre evidenţiaţii partidei, după duelul cu Ştiinţa Roşiile.