Super-Flacăra a „pârjolit” totul în cale!

horezu* miercuri seara, echipa antrenată de Vasile Ilinca a învins şi pe CS Şirineasa (cu 3-2) şi a cucerit astfel cel de-al titlu consecutiv pe plan judeţean, de o manieră mai autoritară decât anul trecut: 31 de victorii, în tot atâtea meciuri jucate

Miercuri seara, Stadionul „Municipal” din Zăvoi a găzduit ediţia din acest an a finalei Ligii a IV-a, dintre Flacăra Horezu şi CS Şirineasa. Peste 2500 de spectatori au ţinut să urmărească această partidă, în care s-a decis titlul de campioană judeţeană. La capătul unui meci foarte disputat, câştig de cauză a avut Flacăra Horezu, care a învins cu 3-2 şi şi-a adjudecat astfel trofeul pentru al doilea an consecutiv.

CS Şirineasa putea beneficia de un penalti în minutul 8

CS Şirineasa a avut un start mai bun şi a fost mai prezentă în jumătatea adversă de teren, în primul sfert de oră. În minutul 8, jucătorii antrenaţi de Lucian Giurcă puteau chiar să beneficieze de un penalti, după ce Marian Popescu a fost lovit în mână de o minge trimisă de la 4-5 metri distanţă, însă Alexandru Tudor a lăsat jocul să continue. Horezenii şi-au arătat pentru prima oară colţii în minutul 15, când vârful Răzvan Milosteanu a fost lansat excelent în adâncime, dar şutul său a fost blocat de Ionuţ Armeanu. Mingea a ajuns apoi la Costin Roncea, care a încercat să înscrie cu un lob de la marginea careului de 16 metri, dar portarul advers a fost din nou la post. Cum niciuna dintre echipe nu a riscat prea mult, ci a avut grijă în primul rând să nu greşească decisiv, minute bune nu s-au mai consemnat faze periculoase la cele două porţii. Elevii lui Vasile Ilinca au deschis scorul în ultimul minut din prima repriză: Leonard Săraru a pierdut o minge pe la 35 de metri de poarta sa, aceasta a fost recuperată de Costin Roncea, apoi Octavian Marinescu l-a servit pe Răzvan Milosteanu, care a înscris cu un şut de la 16 metri: 1-0.

„Boabă” a revitalizat ofensiva lui Lucian Giurcă

Horezenii au început cum nu se putea mai bine repriza secundă şi şi-au majorat diferenţa în minutul 47, prin Adrian Stănică. Tânărul jucător din Treapt a punctat după o frumoasă acţiune personală, în care a preluat mingea de la jumătatea terenului şi a pătruns până în suprafaţa de pedeapsă (profitând de faptul că fundaşii de la CS Şirineasa „încă îşi aranjau nădragii pe la vestiare”, cum a spus un spectator din tribune), de unde l-a învins pe Ionuţ Armeanu cu un şut la semiînălţime: 2-0. Ofensiva celor de la CS Şirineasa a arătat altfel după intrarea pe teren a lui Bogdan Preda, „Boabă” fiind cel care a legat mai bine jocul la mijlocul terenului. În minutul 57, scorul putea deveni 3-0 pentru Flacăra, când Leonard Săraru a salvat în ultima clipă, de pe linia porţii, un şut al lui Adrian Stănică. Horezenii au reclamau penalti la următoarea fază, când Octavian Marinescu a fost împins în careul de 16 metri, dar Alexandru Tudor nu s-a lăsat înduplecat nici de această dată şi nu a pus mingea pe „var”.
Elevii lui Lucian Giurcă au redus din handicap în minutul 60, când Bogdan Preda a marcat cu un şut splendid de la marginea careului, direct în vinclul porţii apărate de Daniel Popescu: 2-1. Peste un minut, horezenii au avut o altă ocazie uriaşă de a-şi mări avantajul: Marian Popescu a executat o lovitură liberă de la 28 de metri, Ionuţ Armneanu a respins mingea miraculos, aceasta a căzut apoi pe bara transversală şi fost degajată în ultimul moment de un fundaş de la CS Şirineasa, din 2 metri.

CS Şirineasa a acuzat un fault în atac al horezenilor, la cel de-al treilea gol

În minutul 70, s-a consemnat cea mai controversată fază a meciului. După un duel aerian în apropierea liniei de centru, Ilie Muşuroia a acuzat faptul că a primit o lovitură cu cotul în figură şi s-a prăbuşit la pământ. Arbitrul Alexandru Tudor nu a oprit jocul, horezenii au continuat faza, iar Adrian Stănică a finalizat-o, cu un nou şut imparabil: 3-1. Elevii lui Lucian Giurcă au protestat vehement, atât la decizia arbitrului, cât şi la atitudinea celor de la Flacăra Horezu, care nu ar fi dat mingea afară, pentru ca Ilie Muşuroia să primească îngrijiri medicale. Cei de la Şirineasa au şi spus că, în prima repriză, la o fază similară, când un horezean era căzut, Leonard Săraru a trimis mingea în aut.

Ocazii la ambele porţi, în ultimul sfert de oră

Deşi aveau un avantaj de două goluri, horezenii au trăit periculos finalul de meci. Astfel, în minutul 76, Laurenţiu Nicolaescu a expediat un „trasor” dintr-o lovitură liberă de la 18 metri, perpendicular pe poarta lui Daniel Popescu, dar goal-keeper-ul din Treapt a respins mingea în corner, de sub transversală. În minutul 85, Ştefan Paşoi a ratat cea mai mare şansă de gol a trupei din Şirineasa, când s-a aflat singur cu portarul advers, la 6 metri, dar în loc să ridice uşor mingea peste acesta, a preferat un şut la firul ierbii, care a fost blocat de portarul Flacărei. Şi totuşi, în minutul 90, acelaşi Bogdan Preda a mai punctat o dată, cu o „ghiulea” de la 18 metri, care s-a dus în vinclul porţii lui Daniel Popescu, rămas doar spectator: 3-2. Un minut mai târziu, Laurenţiu Nicolaescu s-a aflat aproape de un autogol de kinogramă, când a reluat cu capul, din 6 metri, o centrare a adversarilor, iar mingea s-a scurs de puţin pe lângă stâlpul porţii apărate de Ionuţ Armeanu.
În minutele suplimentare acordate de arbitrul Alexandru Tudor, cei de la CS Şirineasa au avut două bune ocazii de a restabili egalitatea şi de a trimite meciul în prelungiri, dar n-au avut noroc la finalizare. Astfel, Bogdan Preda a încercat să dea lovitura de graţie cu un nou şut din marginea careului de 16 metri, dar mingea s-a scurs de puţin pe lângă poarta horezenilor, iar apoi Ilie Muşuroia a reluat cu capul, din 6 metri, o centrare perfectă a unui coechipier, dar peste transversală. Fluierul final al arbitrului Alexandru Tudor i-a făcut încă o dată fericiţi pe horezeni. (N.C.)

Au evoluat echipele:
Flacăra Horezu: Daniel Popescu – Andrei Onofrei, Marian Popescu, Ionuţ Vladu, Ciprian Nistor (Ionuţ Tănase ’90+1), Radu Georgescu (Ovidiu Ciortan ’85), Raul Nistor, Costin Roncea, Adrian Stănică (Alexandru Zamfirescu ’78), Octavian Marinescu, Răzvan Milosteanu (Bogdan Nica ’48)
CS Şirineasa: Ionuţ Armeanu – Andrei Fistogeanu, Laurenţiu Nicolaescu, Ilie Muşuroia. Dumitru Stanciu, Leonard Săraru, Alin Bucei, Bogdan Mocioacă (Ioan Săraru ’58), Marius Vlad (Bogdan Preda ’49), Ştefan Paşoi, Eduard Puşcatu (Bogdan Dumitru ’72).