Ştefania Vătafu a marcat pentru echipa naţională de fotbal feminin a României

Vineri, 8 noiembrie, echipa naţională de fotbal feminin a României a disputat un nou meci din campania de calificare la Campionatul European din 2021. Prima reprezentativă a ţării noastre a întâlnit-o, la Mogoşoaia, pe Lituania. Partida s-a încheiat favorabil ”tricolorelor”, care s-au impus la scor de forfait, cu 3-0. Printre marcatoare s-a regăsit şi vâlceanca Ştefania Vătafu. Jucătoarea echipei Anderlecht Bruxelles a marcat primul gol al întâlnirii, în minutul 17, din penalti. A mai punctat pentru România şi Andreea Voicu (tot din penalti, în minutul 70). De asemenea, a fost şi un autogol, înregistrat în minutul 39. Formaţia pregătită de Mirel Albon dispută următorul joc din calificări marţi, 12 noiembrie. Reprezentativa ţării noastre va da piept, în deplasare, cu Elveţia. (S.S.)