Sportivii de la Saishin Karate Do au obţinut şapte medalii la Cupa Masibo

karate saishin•  cinci dintre acestea au fost de aur

Sâmbătă, 14 martie, în localitate Baru Mare din Hunedoara s-a desfăşurat cea de-a şasea ediţie a Cupei Masibo la karate. La această competiţie au fost prezente 22 de cluburi, reprezentate de 270 de sportivi, de la nivel de copii, minicadeţi, cadeţi, juniori, Under 21 şi până la seniori, care au intrat în concurs la probele de kata şi kumite. Printre competitori s-au regăsit şi şapte sportivi de la clubul vâlcean Saishin Karate Do. Coordonaţi de pe margine de către Cătălin Vlăduţ (preşedintele şi antrenorul clubului), tinerii sportivi vâlceni au obţinut şapte medalii la acest concurs.

Cinci dintre acestea au fost de aur. Le-au obţinut: Ariana Bercu (la kumite, copii II -35 kg), Amalia Văduva (kumite, copii III -35 kg), Alexandru Zachia (kumite, copii III +45 kg ), Andrei Mota (kumite, minicadeţi –50 kg) şi echipa de minicadeţi, kumite, formată din Andrei Mota, Alexandru Zachia şi Alin Niţu. Argintul a revenit sportivului Alin Niţu (kumite, minicadeţi, -50 kg), iar medalia de bronz a ajuns la Bogdan Zgavarogea (kumite, copii III –40 kg). În afara acestora a avut o comportare bună şi Roxana Stoica. Aceasta a ocupat locul 5 din 16 sportive, la kumite, copii II, -35 kg. La general, prin aceste rezultate, Saishin Karate Do s-a clasat pe locul 7. La acest eveniment au mai fost prezenţi, de la Vâlcea: arbitrul european Marian Urluescu (şeful Comisiei de Arbitraj a competiţiei) şi arbitrul naţional Marian Constantin. (S.S.)