Speedy Gonzales de la Dăeşti a fost pe Duracell în ultimele săptămâni. Două goluri după cantonament şi o cursă de 40 de metri, finalizată decisiv pentru formaţia lui Ţeţe Vlădoi cu Gilortul

Viitorul Dăeşti a ieşit sâmbătă din cantonament cu o partidă de verificare. Formaţia pregătită de Marius Vlădoi, Costel Gaiţă şi Laurenţiu Nicolaescu a întâlnit, la Fedeleşoiu, Gilortul Tg. Cărbuneşti, echipă care activează, de asemenea, în Liga a III-a. A fost un meci tare pentru ”vulturi”, din care au ieşit învingători. Răzvan Dinu a deschis scorul în prima repriză. Oaspeţii au egalat prin Dănăricu, în debutul părţii secunde. În minutul 70, ”vulturii” au trecut iar la timonă . Ghiţă a transformat o lovitură de pedeapsă obţinută de Horumbă. La 2-1, gorjenii au avut câteva ocazii importante. Pe fondul jocului bun a venit şi golul 2 pentru trupa lui Mario Găman. Tot Dănăricu a marcat. Gilortul a mai ameninţat cu un şut reţinut in-extremis, pe linia porţii, de Crăciun, apoi a fost un gol anulat pentru off-side şi o indirectă din careu, executată prost. Din ocazia oaspeţilor a plecat contraatacul dăeştenilor. Speedy Gonzales de la Dăeşti, Răzvan Dinu (cu bateriile Duracell încă funcţionale, după aproape două săptămâni de antrenamente grele, în care a fost printre primii la testele fizice), a făcut o cursă de peste 40 de metri şi a finalizat frumos, în minutul 90, semnând victoria trupei vâlcene: 3-2. La oaspeţi a jucat şi Costi Roncea în prima parte a întâlnirii. Viitorul nu s-a bazat pe Beni Enache şi nici pe Ştefan Răcăreanu, care au acuzat mici probleme medicale şi nu au fost forţaţi.
În primul 11 al gazdelor s-au aflat: D. Vlădoi – Vasile, Pîrvulescu, Ghiţă, Bîrziche, Horumbă, Emanuel Enache, Florescu, Cârciumaru, Dinu şi Rotaru. Au mai intrat: Crăciun, Zamirescu, Pătulea, Tisanu, Ciprian Vlădoi, Mario Savu, Stanciu.
Gilortul s-a bazat pe: Iuţalîm – Dănescu (16’ Şchiopu), Siewe, Marina, Pîrcălabu – Habet, Avrămescu, Brujan – Săulescu, Roncea, Bărănescu. În repriza a doua au jucat: Opriţa – Bărănescu (78’ Mataracu), Gheorghe, Siewe (70’ Marina), Popescu – Avrămescu (70’ Lazăr), Habet (58’ Pătrăşcoiu) – Săulescu (53’ Marica), Dănăricu, Pîrcălabu (60’ Nejoiu) – Gîlcescu.
”A fost o săptămână grea, de cantonament. Şi înainte am avut antrenamente solicitante. S-au încărcat bine băieţii, am avut condiţii bune, inclusiv de recuperare. Continuăm pregătirea. Mai avem programate meciuri amicale. Pe 10 februarie cu CS Afumaţi, apoi, pe 14 februarie, cu SCM. Mai jucăm şi cu Flacăra Horezu, la Speed Academy Piteşti şi vor mai fi câteva”, au precizat oficialii dăeşteni. În plan era şi un joc cu FC Păuşeşti Otăsău, dar a fost anulat.