Şoimii, doborâţi în Treapt

Flacăra Horezu a pornit ca din tun în noul sezon. Cu două victorii în Cupă şi una în campionat, după un meci în care a eliminat din competiţie o echipă de Liga a II-a, formaţia din Treapt a abordat partida cu Şoimii Lipova, de pe teren propriu, din etapa a II-a a Ligii a III-a cu maximă încredere. Horezenii au avut parte de un oponent valoros, însă au făcut încă o dată faţă jocului, ieşind din acest duel învingători. Adi Popa şi colegii săi au smuls penele Şoimilor. S-au impus cu acelaşi scor ca şi cel înregistrat în deplasarea de la Sebiş: 2-0. Gazdele au deschis scorul pe final de repriză, în minutul 43. Samson l-a servit perfect pe Mansour, care a marcat cu capul pentru 1-0. Aproape de jumătatea reprizei secunde, acelaşi Mansour, golgheterul Flacărei din acest debut de sezon, a punctat pentru 2-0, printr-un şut de la 16 metri. Un merit important la această reuşită l-a avut şi Gabi Precup, care a recuperat o minge în adâncime şi l-a servit perfect pe senegalez.
Pentru Flacăra au jucat în meciul cu Şoimii Lipova: Robert Popa – Nwabueze, Dinu, Munteanu, Covalschi, Precup, Olteanu, Popa, Simeanu, Georgescu şi Mansour. Au mai evoluat: Sebi Preda, Raul Nistor, Ionuţ Nuţă, aflat la debutul în tricoul Flacărei, dar şi Adrian Stănică, revenit în Treapt după ”experimentul CSM Slatina”. (S.S.)