Liga IIIFotbal

”Shaorma cu de toate” în Zăvoi! Asistență numeroasă, cinci goluri, două eliminări, accidentări, avertismente pentru ambii antrenori, prelungiri în duelul dintre SCM și Dăești

Campionatul Ligii a III-a va fi unul încrâncenat. Probabil cele mai încinse meciuri vor fi cele între echipele vâlcene. Sau aceasta este impresia de început. A existat ambiție și miercuri, 9 august, în jocul din turul secund al Cupei României, dintre SCM Rm. Vâlcea și Viitorul Dăești. Învins cu Costești, în urmă cu o săptămână, ca jucător, Marius Vlădoi a revenit ca adversar miercuri, pentru SCM, dar cu Dăești. A fost alt joc, între o echipă deja cu experiență la nivelul Ligii a III-a, Dăești și alta nou-promovată, SCM.

A fost un duel aprig, după cum spuneam, precum shaorma cu de toate. Cinci goluri, două eliminări, antrenori ”îngălbeniți”, proteste și… prelungiri. Câștigătoarea a fost decisă după 120 de minute. Confruntarea, care se va repeta și în Liga a III-a, a atras un număr impresionant de spectatori. Aproape toată tribuna I a fost plină. Suporterii au fost împărțiți. O parte au ținut cu gazdele, alții, cu Dăești.

În primele minute s-a consemnat o acccidentare. Pîrvulescu, fundașul de la Dăești, a acuzat o problemă medicală și a fost înlocuit de Zamfirescu încă din minutul 9. În minutul 10, s-a schimbat tabela. O minge pierdută de dăeșteni în propria jumătate de teren s-a transformat în gol. Abănăriței l-a lansat pe contraatac pe Ceapă. Grigore a plecat din apropiere de centrul terenului și a finalizat frumos, cu un șut în cros: 1-0. Tot el a avut șansa dublării diferenței, după o centrare bună, în fața porții, a lui Simeanu. Ceapă a fost cel mai periculos jucător al SCM-ului, chiar omul primelor 90 de minute. Elevii lui Marius Vlădoi și Costel Gaiță au încercat să echilibreze jocul. Horumbă a avut o situație bună. În minutul 30, ”Țețe” a făcut și a doua schimbare. Dreve l-a nemulțumit. Imediat, în minutul 33, s-a produs egalarea. Andu Popolan a centrat din stânga, iar Trașcă a deviat balonul în plasă: 1-1.

Finalul reprizei a fost și mai animat. A existat și o fază litigioasă. Alin Olaru a intrat în gura dăeștenilor după un duel între Lăzărescu și Dinu. Atacantul trupei din Fedeleșoiu a căzut în careu și a cerut penalty, la fel ca și oficialii Viitorului. Arbitrul i-a acordat galben, stârnind reacții și mai vehemente din partea oaspeților.

Primele 45 de minute s-au încheiat cu o ocazie uriașă a ”municipalilor”, o bară a aceluiași Ceapă, după o fază creată tot pe greșeala adversarului. Trașcă, neatent, a pierdut mingea.

Și SCM se confruntă cu probleme medicale. După prima repriză cu Dăești, a mai pierdut un jucător. Căpitanul Ovidiu Popescu a ieșit la pauză, accidentat. În minutul 70, Viitorul Dăești a rămas în inferioritate numerică. Juniorul Andrei Enache a primit al doilea galben, după ce a oprit un atac promițător. Din lovitura liberă obținută la 20 de metri, Grigore Ceapă a reușit o execuție fabuloasă, la vinclu și a adus iar echipa râmniceană în avantaj: 2-1. Meciul părea jucat. Nu a fost așa. Ceapă a părăsit terenul în minutul 87. În prelungiri, însă, în minutul 90+3, Dăești a dat lovitura. Ciprian Vlădoi a scos o lovitură de pedeapsă pentru oaspeți, după un duel cu Lăzărescu. Trașcă a executat penalty-ul (a realizat dubla, la fel ca și Ceapă) și a prelungit suspansul pentru încă 30 de minute: 2-2.

În prima repriză de prelungiri, SCM a avut o ocazie rarisimă. Vasile a respins de pe linia porții la șutul lui Georgescu, apoi Bărbuți a trimis puțin peste transversală. Imediat, s-a făcut 3-2. Cruceru a marcat ultimul gol al întâlnirii. Reușita sa a născut alte controverse. Oaspeții au acuzat o poziției de off-side, dar și un fault în atac, în faza premergătoare. Dăești nu a renunțat la luptă. În repriza a doua de extra-time, Trașcă a pus probleme, la un corner executat cu efect. Gherguș a intervenit bine. S-a restabilit și echilibrul numeric. Ionuț Săraru a primit al doilea galben.

Au fost multe avertismente, de o parte și cealaltă, inclusiv pe banca tehnică. Nu au scăpat de galben nici Gabi Mangalagiu și Marius Vlădoi.

S-a terminat 3-2 într-un meci care poate fi luat ca reper pentru duelul din campionatul Ligii a III-a. Dăeștenii și-au propus să-și ia revanșa în campionat după eliminarea din Cupă. Pentru Viitorul a fost prima partidă oficială în noua formulă. SCM va juca miercuri, 16 august, în turul 3 al Cupei României, probabil tot în Zăvoi. Intră, din această fază, în competiție și echipele de Liga a II-a.

SCM Rm. Vâlcea: R. Gherguș – Ionescu, Bărbuți, Lăzărescu, Roșianu, Simeanu, Ov. Popescu, Ceapă, Bîrzan, Georgescu, Abănăriței. Au mai jucat: Ghighilicea, Cruceru, Turcu, Ionuț Săraru, Tilioiu, Mario Diaconescu.

Viitorul Dăești: D. Vlădoi – Ghiță, Pîrvulescu, Popolan, Vasile, Trașcă, Beniamin Enache, Manuel Enache, Horumbă, Dreve, Dinu. Au mai intrat: Zamfirescu, Cîrciumaru, Ciprian Vlădoi, Stanciu, Ricardo Potoroacă.