Liga IIIFotbal

Flacăra a părăsit Cupa României. Îngrijorarea vine din altă parte. Horezu, ”descoperită” la startul Ligii a III-a

Miercuri, 9 august, Flacăra Horezu a jucat în deplasare, în turul secund al Cupei României, unde a ajuns după ce a câștigat la ”masa verde” duelul cu Cozia Călimănești. Formația pregătită de Cătălin Bucă și Lucian Catargiu a înfruntat Jiul Petroșani. Gazdele au câștigat și s-au calificat în turul 3 al competiției. Partida s-a terminat la scorul de 2-0. Andrei Istrate a deschis scorul la Petroșani, în minutul 19. În apropiere de minutul 70, Jiul a dublat diferența și și-a securizat victoria. Nu rezultatul a fost, însă, cel mai rău lucru care i s-a întâmplat Flacărei în acest meci, ci faptul că a pierdut doi jucători importanți. Adi Țăpîrlan a fost eliminat în minutul 57, pentru cumul de avertismente. Primul galben l-a primit pentru un joc periculos. Al doilea, pentru o ținere.

Nu doar el a văzut cartonașul roșu, ci și fundașul Samson Nwabueze, în minutul 85, după un clinci cu un adversar. După ce i-a calmat, arbitrul i-a eliminat pe amândoi jucătorii, atât pe cel din tabăra gazdelor, cât și pe Sami. Oficialii horezeni consideră că arbitrul ar fi putut fi mai indulgent în ambele situații. Samson și Țăpîrlan sunt două pierderi importante pentru Flacăra în perspectiva debutului de sezon din Liga a III-a.

”Suntem în perioada de acumulări fizice. De luni s-a intrat în cantonament. Băieții sunt deja încărcați. Și în ziua meciului cu Petroșani au avut un antrenament mai scurt. Vom continua cu pregătirea fizică, pentru că am început târziu și avem de recuperat la acest capitol. Cătălin Bucă va trage concluziile după aceste jocuri pe care le-am disputat, cele din Cupă și cele amicale. E posibil să mai aducem jucători, să mai renunțăm la alții. Încercăm să plombăm acolo unde avem nevoie. Sunt doi jucători în probe, îi vedem și pe ei în amicalul de sâmbătă, cu Dăești, care va avea loc la Horezu, de la ora 11.00. Lotul nu e bătut în cuie. Am văzut și componența seriei. Bănuiam că va fi așa. În afara a 1-2 echipe, cred că restul suntem de valoare apropiată. Turnu Măgurele va fi, probabil, favorită la primul loc. Noi, în acest moment, ne gândim în primul rând la menținerea în Liga a III-a. Pe parcurs se pot schimba lucrurile. Ne dorim să începem bine campionatul, să căpătăm încredere și omogenitate”, a declarat Marin Nicolae, managerul din Treapt.

Au evoluat pentru Flacăra, la Petroșani: Sporea – Caralicea – Moldovan, Samson, Țăpîrlan, Sofianu, Iordache (71 – Rotea), Stoenică (71 – Vali Matei), Pîrvu, Niculcea și Filip (46 – Cornicioiu).