Liga IVFotbal

SCM s-a calificat în semifinale, unde va da peste FCPO

La tragerea la sorți pentru stabilirea meciurilor din sferturile Cupei României Boromir, AFC Băbeni nu a avut noroc. A dat peste una dintre cele mai valoroase adversare, vicelidera Ligii a IV-a, SCM Rm. Vâlcea. În plus, formația municipală a fost gazdă. Miercuri, 10 mai, favorita și-a respectat blazonul. Echipa pregătită de Gabi Mangalagiu a câștigat cu 5-0 duelul cu FC Băbeni și a acces în semifinalele competiției, unde va da peste FC Păușești Otăsău, meciurile urmând să se desfășoare în dublă manșă. Soarta întâlnirii a cam fost decisă din primele 45 de minute. Vlădulescu a deschis scorul în minutul 12 cu un șut din colțul careului, deviat. Imediat, două minute mai târziu, apărarea oaspete a încercat o ieșire la off-side, fanionul a rămas jos, iar Tilioiu a dublat avantajul trupei din Zăvoi. În minutul 18, atacantul SCM-ului a executat impecabil o lovitură liberă de la 20 de metri și a băgat portarul cu tot cu minge în plasă: 3-0. La mijlocul reprizei era deja 4-0. Vlădulescu l-a copiat pe Tilioiu și a realizat dubla. Formația coordonată de Răzvan Milosteanu a avut șansa să reducă din dfierență în minutul 31. Șurlin a scos o lovitură de la 11 metri din duelul cu Ionuț Săraru. A executat căpitanul Ionuț Vladu, însă nu l-a păcălit pe tânărul portar dintre buturile SCM-ului, Răzvan Gherguș, care a reținut și menținut diferența. Vladu a avut șansa să se revanșeze, cu un șut cu exteriorul, de la mare distanță. Mingea se ducea spre vinclu, dar a luat altă traiectorie în ultimul moment și a trecut milimetric pe lângă bară.

În partea secundă, ”municipalii” au mai înscris o dată, chiar în debutul reprizei, prin Tilioiu (minutul 47), apoi nu au mai forțat. Băbenarii au încercat să conteze mai mult în atac. Au fost câteva acțiuni legate, dar nu s-a mai schimbat nimic pe tabelă. În minutul 88, Cruceru s-a bucurat că a marcat și el pentru gazde. A trimis o scăriță, impresia a fost că mingea a intrat în poartă, din bară, însă ea a revenit în teren. S-a terminat, așadar, 5-0. Cele două se vor mai întâlni și în campionat, la Șirineasa, în penultima etapă a sezonului.