Liga NationalaHandbal

SCM Rm. Vâlcea pierde două puncte importante pe teren propriu. Apărarea, sub așteptări

SCM Rm. Vâlcea a avut o serie de rezultate pozitive. Cu excepția partidei de la Tg. Jiu, în care a avut emoții, a convins în campionatul intern, iar pe plan internațional a obținut un succes clar, cu VAC, din Ungaria, dătător de speranțe. A venit, însă, vremea confruntării cu SCM Craiova. Miercuri, 11 ianuarie, ”municipalele” au primit vizita formației din Bănie. Și-au cam desconsiderat adversara. Jocul nu a fost cel așteptat.

”Roș-albastrele” s-au jucat cu inimile suporterilor de la poalele Capelei. Au făcut un meci mai slab, în special în apărare. Defensiva pare să fie piatra de moară din acest sezon. Pentru a nu avea emoții, ”municipalele” trebuie să atingă la fiecare meci pragul de 40 de goluri marcate.

Degeaba au înscris acum 34 de goluri, dacă nu au reușit să puncteze cu unul mai mult decât adversara. Confruntarea s-a încheiat la egalitate, 34-34.

Au fost semne că trupa lui Bogdan Burcea a venit cu gândul să producă o surpriză încă din primele 30 de minute. Vâlcea a avut doar un gol în plus la pauză: 19-18. Oaspetele au înscris la ultima fază, dar după ce a sunat alarma și golul nu s-a contabilizat.

În debutul părții secunde, Craiova a egalat, apoi a trecut la conducere. S-a distanțat la două goluri, a mărit ecartul chiar la trei, însă elevele lui Bent Dahl au revenit în joc. Fujita, Elghaoui și De Jong au dat tonul revenirii. Asma a egalat la 25, pe o tresărire de orgoliu. A fost, însă, doar un foc de paie. Glibko a ratat șansa ca SCM să revină la timonă, Fujita a primit eliminare de 2 minute și alb-albastrele au trecut iar în față (25-26). S-a jucat de la egal la egal. Spre final, Vâlcea părea să se fi desprins în câștigătoare. Pe contraatac, Elghaoui a dus scorul la 34-31. Avantajul s-a evaporat rapid, oaspetele au venit iar la un gol în spate și au avut ultimul atac. Gruparea vâlceană nu a reușit să gestioneze ultimele secunde. Cu o aruncare de la șold, în chiar ultima secundă, Adina Cace a egalat. Partida s-a terminat la scorul de 34-34, rezultat dezamăgitor pentru Vâlcea, care nu s-a așteptat să fie încurcată de o grupare aflată sub ea în clasament, mai ales în propriul fief. În ciuda rezultatului nesatisfăcător, Vâlcea a urcat pe locul 4 în Liga Florilor.

Andreea Ianăși a debutat la Vâlcea

În partida cu SCM Craiova, s-a consemnat și un debut în tabăra Vâlcii. A îmbrăcat tricoul SCM-ului, într-un meci din Liga Florilor, și Andreea Ianăși, jucătoare transferată în această iarnă de conducătorii din Zăvoi, după ce și-a încheiat colaborarea cu Măgura Cisnădie. Ianăși a marcat un gol, din două aruncări.

Fujita, cea mai bună marcatoare a Vâlcii, Krpez, golghetera partidei

În partida cu SCM Craiova, pentru Vâlcea au punctat: Asuka Fujita (9 goluri), Elghaoui (8), De Jong (6), Bucur (3), Glibko (3), Asanin (2), Ianăși (1), Klikovac (1), Lupei (1). Cea mai bună marcatoare a meciului a fost Katarina Krpez. 10 goluri din 10 aruncări a reușit să înscrie în poarta gazdelor. Ana Maria Țicu și Adina Cace au fost, de asemenea, în formă bună. Au marcat, împreună, 12 goluri. Cace, chiar pe cel care a adus egalarea, în ultima clipă. Bak (4 goluri), Ruth (3 goluri), Da Silva (2 goluri) – jucătoare care a și primit cartonașul roșu în debutul părții secunde după a treia eliminare de două minute, Andrei (1), Grigore (1) și Tudorică (1) s-au mai regăsit pe lista marcatoarelor grupării din Bănie.