Remiză în derbiul Seriei a II-a

AS BĂRBĂTEŞTI – FC PĂUŞEŞTI OTĂSĂU 2-2

AS Bărbăteşti şi FC Păuşeşti Otăsău au terminat la egalitate (2-2) derbiul pe care l-au susţinut duminica trecută, pe terenul din comuna primarului Constantin Bănacu. Jocul a avut parte de o luptă extraordinară pe teren, fiecare dintre cele două echipe aflându-se pe rând la conducere. Peste 200 de spectatori au asistat la acest meci în care s-a decis practic campioana de iarnă din Seria a II-a de la „Onoare”.

„Cocoşii” lui Ion Deaconu au terminat prima repriză în avantaj (2-1)

Contrar aşteptărilor, oaspeţii au avut primele şanse de a înscrie. În minutul 6, Sorin Şogor a şutat surprinzător din afara suprafeţei de pedeapsă, dar mingea a lovit stâlpul porţii adverse. În minutul 11, Leonard Văduva a executat periculos o lovitură liberă de la 19 metri, portarul Nicolae Opriţa a respins greu mingea în faţă, iar fundaşii de la AS Bărbăteşti au îndepărtat pericolul. Începutul bun de meci al celor din Păuşeşti Otăsău s-a concretizat şi printr-un gol, în minutul 16, când Vlad Lungu a şutat imparabil, de la 20 de metri, sub transversală (0-1). Replica jucătorilor pregătiţi de Ion Deaconu nu a întârziat să apară, iar peste zece minute scorul a devenit 1-1: Gheorghe Nicolaescu a recuperat o minge la 18 metri şi a şutat pe jos, fără speranţe pentru portarul Cosmin Popa. Mai mult decât atât, în minutul 43, Ionuţ Anghel a scăpat singur spre poarta oaspeţilor şi a adus echipa din Bărbăteşti în avantaj (2-1).

Punct de „aur” pentru Sorin Şogor & Co., care sunt ca şi campioni de iarnă

După pauză, cele două echipe şi-au creat alte ocazii de a marca. În primul sfert de oră, „cocoşii” lui Ion Deaconu ar fi putut să se desprindă decisiv, dar au ratat cu nonşalanţă. În minutul 60, la o acţiune prelungită de atac a oaspeţilor, Mihai Chelcea s-a „culcat” pur şi simplu pe minge pe linia de 6 metri, iar apoi aceasta a fost reţinută de portarul din Bărbăteşti, spre disperarea oficialilor de la FC Păuşeşti Otăsău, care au susţinut că a fost henţ şi penalti. În minutul 66, vârful Vlad Lungu a fost deschis excelent în adâncime, dar şutul său a trecut mult peste transversală. Oaspeţii aveau să restabilească egalitatea în minutul 80, când Vlad Lungu a inventat o pasă printre fundaşii echipei AS Bărbăteşti, pentru Ion Ghivercea, care a pătruns spre poarta adversă şi l-a învins pe Nicolae Opriţa cu un şut la firul ierbii (2-2). „Cocoşii” au revenit în ofensivă şi au încercat să dea lovitura de graţie, dar n-au mai avut noroc. În minutul 84, Gheorghe Bodescu a reluat cu capul din centrul careului de 6 metri, de puţin pe lângă poartă. Ulterior, în minutul 90, Cosmin Popa a scos miraculos o minge pe care scria gol, de lângă bara laterală, şi şi-a ajutat astfel echipa să plece cu un punct de „aur” de la Bărbăteşti.
Graţie remizei de duminica trecută, FC Păuşeşti Otăsău se află în continuare în fruntea Seriei a II-a, cu 29 de puncte, la egalitate cu secondanta Rapid Stoeneşti. Chiar dacă în tur au pierdut meciul cu trupa din Stoeneşti (0-2), Sorin Şogor & Co. sunt pe primul loc în prezent, deoarece au un golaveraj mai bun, iar rezultatele directe intră în calcul abia după încheierea întregului sezon. (N.C.)

Au evoluat echipele:
AS Bărbăteşti: Nicolae Opriţa – Daniel Neghină, Ion Bârlogeanu, Ion Chirca, Marius Chelcea (Constantin Predescu ’84), Ionuţ Anghel, Gheorghe Nicolaescu (Constantin Păunescu ’68), Marian Amărăscu, Alex Cârjan, Gheorghe Bodescu, Cristian Popescu (Marius Ilinca ’61).
FC Păuşeşti Otăsău: Cosmin Popa – Constantin Uţă, Ion Ghivercea, Valentin Juverdeanu, Alexandru Martoiu, Leonard Văduva, Sorin Şogor (Bogdan Floricioiu ’70), Lucian Boncioiu, Marius Popa, Bogdan Ilinca (Nicolae Sima ’61), Vlad Lungu.