Răzvan Chirilă, de la „Chimic”, a câștigat marele premiu la Cupa Tineretului de skandenberg

Clubul Divino a găzduit a VI-a ediție a Cupei Tineretului la skandenberg, la care au avut drept de participare toți elevii și elevele de liceu din județ. Competiția a fost organizată de FJT Vâlcea și Consiliul Județean al Elevilor Vâlcea.

Mai întâi, vă prezentăm primele trei locuri la feminin: Andrada Ușurelu (Călimănești) – locul III, Miruna Sârbu (Călimănești) – locul II și Ramona Barcan (Călimănești) – locul 1. La masculin, categoria + 60 kilograme, podiumul a fost făcut de Sergiu Grigoraș („Mircea cel Bătrân) – loc 3, Ozdemir Taylan („Ferdinand”) – loc II și Remus Nică (Henri Coandă) – primul loc. La + 70 de kilograme, cel mai bun loc l-a luat Răzvan Chirilă („Chimic”), în timp ce pe 2 și 3 s-au situat Iulian Diaconu („Petrache Poenaru”) și, respectiv, Cosmin Persu (Călimănești). La + 80 de kilograme, remarcații turneului au fost Adrian Chirițescu („George Țărnea”) – locul I, Cătălin Creangă („Henri Coandă”) – locul II și Răzvan Băldea („Ferdinand”) – locul III. Cel mai așteptat moment a fost cel de OPEN, unde au luptat câștigătorii celorlalte categorii. Aici, Răzvan Chirilă a fost numărul 1, reușind să rupă toate brațele. Ovidiu Udrescu, organizatorul competiției, a declarat, la final:

„Din păcate, cea de-a VI-a ediție nu a mai strâns atât de mulți sportivi cum s-a întâmplat în anii anteriori, deoarece s-a suprapus cu simulările de BAC. Prin urmare, elevii de liceu au avut alte preocupări. Anul viitor însă, vrem să facem cea mai tare cupă de până acum, la care să invităm și multe vedete din țară, printre care și Radu Valahu. Premiile oferite câștigătorilor au constat în bani, diplome, trofee și abonamente la salte de sport a FJT Vâlcea”, a declarat Ovidiu Udrescu, organizatorul Cupei Tineretului. (L.C.)