Punctaj maxim pentru Marinel Mazilu & Co. în nordul judeţului

LOTRU BREZOI – AS MIHĂEŞTI 1-4

După victoria de la Foresta Mălaia, AS Mihăeşti s-a întors victorioasă şi din deplasarea de la Lotru Brezoi. Marinel Mazilu şi compania s-au impus la poalele Ţurţudanului cu scorul de 4-1 (după 2-1, la pauză), golurile învingătorilor fiind marcate de Florin Ştefan, Mădălin Bărzăgeanu şi Radu Rădulescu (2). „Am controlat autoritar jocul, iar scorul final este elocvent în acest sens. Lotru Brezoi este o echipă ai cărei jucători pasează bine, pe un teren propice pentru un asemenea joc combinativ, dar care nu prea e şi eficace. În prima repriză, adversarii şi-au creat câteva ocazii, ne-au dat şi un gol, însă doar atât. Am condus cu 1-0, dar apoi ne-am întrecut în ratări, cea mai clară ocazie aparţinându-i lui Mădălin Bărzăgeanu. Astfel, în loc de 2-0, s-a făcut 1-1! În a doua repriză, le-am lăsat brezoienilor posesia, dar a fost o dominare sterilă, fără faze care să ne pună în pericol, pe când noi am răspuns doar pe contraatac, iar tactica noastră a dat roade. Din păcate, nici de această dată, nu ne-am putut baza pe toţi jucătorii din lot. Fără mulţi titulari, am fost obligat să folosesc doi jucători în vârstă de 48 de ani. Mă refer la Nicu Vulcan şi Bogdan Căpăţână; primul a jucat vreo 60 de minute, iar al doilea l-a înlocuit în ultima jumătate de oră. În fine, merită evidenţiat faptul că, la fel ca la Mălaia, şi la Brezoi am fost salvaţi de câteva ori de «Fifi» Bălan, care a avut intervenţii miraculoase în poartă”, ne-a precizat Marinel Mazilu, care a amintit apoi şi de accidentarea lui Eugen Dianu, acesta urmând a mai juca pentru trupa din Mihăeşti abia la primăvară.

Victoria dedicată sărbătoriţilor Nicu Vulcan şi Cristi Rădulescu

Antrenorul-jucător de la AS Mihăeşti a ţinut să mai menţioneze faptul că victoria de la Brezoi a fost dedicată celor doi sărbătoriţi de săptămâna trecută: Nicu Vulcan (antrenor secund) şi Cristi Rădulescu (antrenor cu portarii). „Una peste alta, ţin să-i felicit pe toţi jucătorii, pentru că s-au mobilizat exemplar pentru un succes necesar. Toţi au dovedit că au caracter în aceste două etape (când am avut parte de două deplasări foarte lungi) şi s-au întrebuinţat serios pentru a ne impune de fiecare dată. Chiar dacă am fost mai puţini decât de obicei, toţi cei prezenţi au strâns din dinţi şi la Brezoi şi am reuşit să câştigăm. În mod deosebit, îl apreciez pe Dumitru Stanca, singurul jucător din lot care a venit la toate meciurile de până acum. El a şi jucat mereu ca titular, toate minutele, cu o excepţie, în partida cu Chimia 2012 Rm. Vâlcea, când a părăsit terenul accidentat, în prima repriză, prin minutul 35”, a spus Mazilu. (N.C.)