Primele trei clasate din Liga a V-a nu s-au încurcat în week-end-ul trecut. Olanu a obţinut victoria în minutul 94

Pentru primele trei clasate din Liga a V-a, ACS Păuşeşti Măglaşi, Corona Mihăeşti şi ACS Olanu, aflate şi în lupta pentru promovarea în eşalonul de elită judeţean, runda cu numărul 20 a fost cu noroc. Toate trei (chiar şi a patra clasată) au obţinut victorii. Cel mai greu a fost pentru ACS Olanu, aflată pe ultima treaptă a podiumului. Confruntarea cu Viitorul Pietrari, de pe teren propriu, a fost decisă în prelungiri, în minutul 90+4, practic la ultima fază. Narcis Tomescu a marcat singurul gol al întâlnirii. La Mihăeşti, CS Creţeni nu a mai reuşit să confirme forma bună din retur. Corona s-a impus fără emoţii, cu 3-1. 2-0 (la pauză) nu a fost scor periculos pentru gazde. Lucian Briceag a deschis scorul, Alin Dumitru a dublat avantajul, iar Costinel Vlad, în minutul 73, a mărit diferenţa la 3. Oaspeţii au redus din handicap cu cinci minute înainte de ultimul fluier al arbitrului. Octavian Stancu, cel mai prolific jucător al echipei din Creţeni, din retur, a marcat pentru 3-1, rezultat final.
La Drăgoeşti, Oltul nu a putut ţine piept liderei. CS Păuşeşti Măglaşi a câştigat cu 4-1. A rezolvat meciul din primele 45 de minute. Dubla lui Vali Mihalcea, reuşita lui Daniel Andrei (Urucu) şi golul lui Rareş Stătescu (FOTO), primul la nivel de seniori, au stabilit scorul primei reprize: 0-4. Formaţia pregătită de Claudiu Dumitru s-a oprit aici. Partea secundă a fost câştigată de gazde cu 1-0. Alin Cherăscu a punctat pentru Drăgoeşti în minutul 55 şi până la final nu au mai fost goluri. ACS Păuşeşti Măglaşi pare să se fi desprins în campioană. Are un avans de nouă puncte faţă de principala urmăritoare, Mihăeşti. Oltul Drăgoeşti luptă pentru menţinerea în eşalonul secund judeţean.