DiverseAlte sporturi

Pompierii vâlceni au ”ars” pista stadionului din Poiana Brașov! Performanță de … 112 pentru Tibi Ninciuleanu

Marți, 17 mai și miercuri, 18 mai, Poiana Brașov a găzduit Campionatul Național de Atletism și Cros al Inspectoratului General pentru Situații de Urgență. La acest concurs Vâlcea a avut trei reprezentanți de seamă: Tiberiu Ninciuleanu (profesor de muzică, fotbalist, arbitru, instructor auto/moto și angajat al ISU Vâlcea), Gabriel Oprea și Marius Urluială. Cu toții s-au ridicat la un nivel bun. Au obținut performanțe notabile, care le-au asigurat participarea la finala Campionatului Național al MAI.

Gabriel Oprea a câștigat titlul național al IGSU la săritura în lungime, Marius Urluială a luat bronzul la aceeași probă, săritura în lungime, iar Tibi Ninciuleanu a fost ”caz” de… 112. A ”ars” pista stadionului din Poiana Brașov sub picioarele sale. A obținut trei clasări pe podium. Tibi a cucerit titlul de vicecampion, la categoria +45 de ani, la aruncare greutății și pe cele de campion al României la IGSU, la 100 metri viteză și săritura în lungime. Pe toți cei trei reprezentanți de seamă ai ISU Vâlcea îi așteaptă, așadar, finala MAI, care va avea loc la Tg. Jiu, între 7 și 10 iunie.