Peste 1000 de oameni prezenţi la Dănicei pentru a 43-a ediţie a Festivalului „Cireşarii”

dumitru pirneci festival ciresariiSăptămâna trecută, la Dănicei, a avut loc a 43-a ediţie a Festivalului anual „Cireşarii”. Potrivit afirmaţiilor primarului Dumitru Pirneci, evenimentul a cuprins atât manifestări cultural-artistice, cât şi activităţi sportive. Cei peste 300 de elevi prezenţi s-au întrecut în competiţii de fotbal şi handbal, destinate băieţilor şi fetelor. Dumitru Pirneci a afirmat că participanţii au fost proveniţi de la şcolile gimnaziale din Drăgoeşti, Galicea, Stoileşti, Cuca (Argeş), Ciomăgeşti (Argeş), Vitomireşti (Olt), Sâmbureşti (Olt) şi Dănicei (satele Udreşti şi Lăunele de Jos). După disputarea meciurilor şi susţinerea programelor cultural-artistice, primul loc în clasamentul general a fost ocupat de Şcoala cu clasele 1-8 Udreşti, care a câştigat şi Cupa „Cireşarii”. Pe poziţia a doua s-au clasat elevii de la Şcoala cu clasele 1-8 din comuna Cuca – judeţul Argeş, iar a treia treaptă a podiumului a fost ocupată de tinerii sportivi din Lăunele de Jos. În continuare, Dumitru Pirneci a prezentat clasamentul stabilit la finalul competiţiilor de fotbal. Astfel, pe locul 1 s-au clasat juătorii din Lăunele de Jos, pe locul 2 cei din Cuca, iar pe poziţia a treia sportivii de la Şcoala din Galicea. Concursul de handbal, rezervat echipelor de fete, a fost câştigat de formaţia Şcolii gimnaziale Udreşti.
„Pentru întrecerile sportive, au fost acordate premii constând în mingi de fotbal şi de handbal, tricouri şi diplome, iar pentru competiţiile cultural-artistice au fost oferite cărţi, tricouri şi diplome. De asemenea, elevilor le-a fost asigurată o masă consistentă, un desert şi băuturi răcoritoare. Toate aceste cheltuieli s-au ridicat la aproximativ 9000 lei, sumă din care 2700 lei au fost oferiţi ca sponsorizare de către World Vision. Din păcate, pentru că nu am avut suficienţi bani, în acest an, nu ne-am permis să invităm şi o orchestră care să cânte pe durata festivalului. Cu toate acestea, am făcut eforturi pentru a îi face pe cei peste 1000 de oameni prezenţi să se simtă bine, aşa că nu au lipsit tarabele cu mici şi băuturi răcoritoare şi nici tiribombele”, a declarat Dumitru Pirneci, primarul din Dănicei. (O.D.)