Volei

Una rece, alta caldă pentru BC Rm. Vâlcea

• trupa lui Ozren Seleskovic se omogenizează

Suporterii echipei BC Rm. Vâlcea au aşteptat o vară întreagă pentru a vedea la lucru noua trupă cu care antrenorul bosniac Ozren Seleskovic (46 ani) vrea să dea lovitura în viitorul sezon al Diviziei A. Primul prilej a apărut chiar la finele săptămânii trecute, mai precis vineri şi sâmbătă, 7-8 septembrie, atunci când Sala „Traian” a găzduit un interesant turneu internaţional amical, la care-au fost prezente patru echipe. Au onorat invitaţia grupării noastre cei de la Elba Timişoara, dar şi două formaţii din Serbia, ambele de ligă secundă: OKK Belgrad şi Kotez Bambi Belgrad.

OKK Belgrad – BC Rm. Vâlcea 66-64
Învinşi în ultimul sfert

În prima zi a turneului, BC Rm. Vâlcea a întâlnit OKK Belgrad, o grupare extrem de ambiţioasă, care-ar face faţă lejer în Divizia A din ţara noastră. Însă, în campionatul din ţara vecină, echipa sârbă nu prea are loc pe prima scenă, altfel se explică faptul că la finele sezonului trecut tocmai a retrogradat din elită. Aşa cum era de aşteptat, meciul nu a fost deloc unul uşor pentru elevii lui Seleskovic şi Achim. În minutul 7, OKK Belgrad s-a distanţat la 12-8, în timp ce echipa vâlceană, în special sârbii trimişi în teren, încă se mai „căutau”. În scurt timp însă, vâlcenii aveau să întoarcă soarta meciului (15-12) şi lucrurile păreau să revină la normal. Astfel, primul sfert s-a încheiat cu 16-14 pentru BC Rm. Vâlcea. La reluare, baschetbaliştii lui Ozren Seleskovic s-au distanţat (22-16) şi au condus permanent (la un moment dat chiar şi cu 33-22), reuşind să intre la vestiare cu un avantaj concludent (38-30).

Ghinionistul Mădălin Nicolae

Altfel au stat lucrurile după pauză, atunci când echipa sârbă a revenit, iar înaintea ultimelor 10 minute avantajul vâlcenilor scăzuse simţitor (50-47). Pe val, sârbii de la OKK Belgrad au egalat rapid la 50-50 în sfertul al patrulea şi totul se complicase. Finalul a fost incendiar, cu dese răsturnări de scor. OKK a avut 59-55 şi apoi 61-57 (pe fondul eliminării pentru cinci greşeli personale a lui Dejan Miskovic, altfel un baschetbalist excelent, care-a obţinut aplauzele publicului – evoluţia sa fiind caracterizată cât se poate de bine de directorul tehnic al echipei, Gogu Manolescu: „A obţinut maxim cu un minim de efort!”. Totuşi, BC Rm. Vâlcea a întors rezultatul (64-61), dar în final cei care s-au bucurat au fost tot sârbii. Cu 10 secunde înainte de finalul meciului (la scorul de 64-64), Mădălin Nicolae a beneficiat de două aruncări libere, însă nici una nu a fost transformată. Ulterior, la atacul ce a urmat sârbii au reuşit să puncteze şi să câştige meciul cu 66-64. Eşec nedorit, în faţa unui adversar de bătut, însă chiar şi aşa oficialii echipei vâlcene nu au disperat, ci au pus evoluţia mai puţin bună pe seama relaţiilor de joc, care nu sunt deloc bine sudate. În acest meci, punctele echipei BC Rm. Vâlcea au fost înscrise de Dejan Miskovic – 19 (1×3), Dejan Mladenovic – 16 (4×3), Eugeniu Melnic – 8, Volislav Ilic – 7 (1×3), Zoran Cica – 7, Mădălin Nicolae 4 şi Marko Kijac – 3.

BC Rm. Vâlcea – BC Kotez Bambi Belgrad 82-65
Meci fără istoric

Nevoită să joace doar finala mică, echipa noastră nu a avut deloc probleme împotriva celor de la Kotez Bambi Belgrad. Elevii lui Ozren Seleskovic şi Cristian Achim s-au încălzit mai greu (au condus doar cu 18-15 la capătul primului sfert), însă apoi au defilat pe teren deşi oaspeţii s-au străduit din răsputeri să reziste iureşului vâlcean. Diferenţa a crescut treptat (34-27 la pauză), 56-45 după al treilea sfert. Scorul a luat proporţii în ultimele zece minute de joc, atunci când pe teren nu a existat decât trupa lui Seleskovic, care s-a impus la o diferenţă care ne scuteşte de alte comentarii (82-65).

Recital la aruncările de 3 puncte

Nu mai puţin decât 13 de aruncări de 3 puncte au marcat jucătorii de la BC Rm. Vâlcea în duelul inegal de-a dreptul inegal cu BC Kotez Bambi. Sârbii, cu mult inferiori valoric celor de la OKK Belgrad, au fost făcuţi şah-mat de-o echipă vâlceană care-a avut câţiva jucători extrem de precişi la aruncări de 3 puncte. Şi iată cum arma cu care OKK Belgrad i-a învins pe elevii lui Seleskovic în prima zi a turneului a fost fructificată la maxim de trupa vâlceană de data aceasta.
Au marcat pentru echipa antrenată de Ozren Seleskovic şi Cristian Achim: Marko Kijac – 21 (3×3), Volislav Ilic – 19 (3×3), Dejan Mladenovic – 12 (3×3), Dejan Miskovic 9 (1×3), Silviu Lupusavei – 9 (3×3), Eugeniu Melnic – 4, Gabriel Hallai – 3, Mădălin Nicolae – 3, Rareş Paşca – 2.