Minerul Costeşti, înfrângere cu Potcoava. Gazdele au solicitat două lovituri de la 11 metri. ”Păcat, aveam aşteptări mai mari”

Jucătorii şi oficialii de Minerul Costeşti şi-au pus bazele în meciul de sâmbătă, cu Petrolul Potcoava, din etapa a VII-a a Ligii a III-a. Au întâlnit una dintre echipele cu care se presupune că se vor lupta, până la final, pentru a se menţine în acest eşalon. Lucrurile nu au mers, însă, cum şi-ar fi dorit. Vâlcenii au pierdut din nou şi au revenit pe ultimul loc în ierarhia Seriei a VI-a. Oltenii s-au impus cu scorul de 3-1. Au trecut în avantaj cu 10 minute înainte de pauză. Au surprins apărarea gazdelor după o fază fixă. ”Minerii” au avut şanse să înscrie, dar nu au fost suficient de lucizi în fazele importante. La 0-0 şi 1-0 au solicitat acordarea a două lovituri de la 11 metri, clare, în opinia lor, pentru henţ şi un fault asupra lui Răducu Rădulescu. Arbitrul a lăsat jocul să continue. Frustrarea vâlcenilor pentru modul cum ”centralul” a judecat fazele s-a răsfrânt tot asupra lor, patru jucători fiind avertizaţi pentru proteste. În căutarea egalării, ”minerii” au fost surprinşi pe două contre. În minutul 50, Mihai Ana a dublat avantajul oaspeţilor, iar apoi, cu un sfert de oră înainte de final, Nicuşor Vlad a majorat diferenţa la 3-0. Sică Vlad a înscris singurul gol al gazdelor pe final de partidă: 1-3.

”A fost un meci foarte ciudat. Nu am fost inspiraţi în faţa porţii, am avut şi ghinion. A apărut şi frustrarea, după două penaltiuri clare neacordate. Am avut şase cartonaşe galbene, patru luate pentru proteste. Nu poţi să nu reacţionezi când eşti nedreptăţit. Nu sunt scuze, dar în economia jocului au fost nişte momente importante. Ne pusesem mari speranţe în acest meci. Era unul contra unei echipe de nivel apropiat, cu care ne luptăm pentru a rămâne în acest eşalon. Din păcate, nu ne-am adaptat, oaspeţii au fost mai motivaţi, mai inspiraţi. Suntem din nou echipa care face cadouri adversarelor, primim goluri din faze fixe. Am ajuns iar pe ultimul loc. Sper să avem puterea să ne revenim. Campionatul e mai lung acum, vom mai juca de alte trei ori cu Potcoava”, au spus oficialii Minerului, referitor la partida cu Petrolul.
Pentru Costeşti au evoluat în acest meci: Bălan – Păun, Nicolaescu, Vladu, Vlad, Pufu, Traşcă, Rizea, Paşoi, Rădulescu, Diaconescu. Au mai intrat: Neacşu, Proteasa, Zotică, Milosteanu, R. Negoiţă.

CLASAMENT

1. CSM Slatina             7 5 2 0 16- 3 17p.
2. Viitorul Dăeşti          7 5 1 1 10- 4 16p.
3. Sporting Roşiori       7 3 3 1 12- 7 12p.
4. Vediţa Coloneşti       7 4 0 3 10-10 12p.
5. CSM Alexandria        7 3 1 2 5 – 7 10p.
6. ACSO Filiaşi             7 3 0 4 10- 8 9p.
7. Flacăra Horezu         7 2 2 3 6-14 8p.
8. Petrolul Potcoava      7 2 1 4 9-14 7p.
9. Univ. Craiova 2         7 1 1 5 9- 8 4p.
10. Minerul Costeşti      7 1 1 5 6-19 4p.