Meci de poveste în Polivalentă!

hcm rm valcea jucatoare* „municipalele” s-au impus la un gol diferenţă, cu scorul de 27-26, în faţa formaţiei SCM Craiova
* golul victoriei a fost înscris după expirarea celor 60 de minute de joc, de către Clara Vădineanu, din lovitură de la 9 metri

În faţa unui public numeros, echipa de handbal a Râmnicului, HCM, a reuşit să obţină o victorie importantă, de moral. Aceasta s-a impus la doar un gol diferenţă, cu scorul de 27-26, în faţa formaţiei SCM Craiova, care o învinsese până în prezent cam peste tot pe unde o întâlnise, indiferent că a fost vorba de meciuri amicale sau oficiale. În urma unei astfel de partide, câştigate de SCM Craiova, HCM şi-a pierdut chiar antrenorul. Formaţia din Bănie era un fel de sperietoare pentru trupa vâlceană, care de această dată a reuşit să spargă gheaţa şi să se impună. „Municipalele” nu au avut victoria la îndemână. Au început bine, însă treptat echipa lui Roşca a preluat iniţiativa. SCM a terminat prima repriză cu un avantaj de un gol, scor 12-13. În minutul 33, Carmina Bădiţă a dat startul revirimentului formaţiei vâlcene. A marcat pentru scorul de 14-14 şi astfel a mutat presiunea în tabăra adversă. În minutul 53, HCM a reuşit să preia conducerea (scor 24-23, după contraatacul Florentinei Craiu) şi din acel moment tot staff-ul HCM-ului şi cei prezenţi la sală au trăit meciul la intensitate maximă. S-a mers „cap la cap” până în minutul 59. La 26-26, nu am reuşit să înscriem în cele aproape 50 de secunde câte am avut la dispoziţie pe faza de atac, însă am obţinut o lovitură de la 9 metri, care s-a executat după expirarea celor 60 de minute de joc. Cu toată echipa adversă în faţă, Clara Vădineanu, cea mai bună jucătoare a echipei vâlcene în această dispută, a trimis mingea peste apărare, în vinclu şi astfel a adus toate cele trei puncte HCM-ului. La final, Aurelian Roşca, tehnicianul echipei oaspete, care stă pe un butoi de pulbere după al treilea eşec în campionat, a pus înfrângerea echipei sale şi pe seama arbitrajului. (S.S.)