Liga IVFotbal

Lotru, fără juniori la Tomșani. ”Dodo” Glăvan, hattrick. ”Moșu” Corotchi, accidentare gravă

Pentru că juniorii aveau meci în aceeași zi, la Alunu, Lotru Brezoi a fost nevoită să apeleze la seniori. Doar portarul a fost de la echipa mică. În total, 12 jucători pentru deplasarea de la Alunu, din Liga a IV-a. Printre titulari s-a aflat și antrenorul Dan Naum, care a fost integralist. Președintele Remus Burcuș i-a ținut locul pe banca tehnică. Singura schimbare disponibilă a fost epuizată de oaspeți în minutul 5. ”Moșu`” Corotchi a ieșit de pe teren accidentat. I-a trosnit genunchiul. Un adversar a venit peste el, dar involuntar, fără să aibă intenția de a-l accidenta. A intrat Marius Floricel, care s-a dovedit talismanul norocos. Brezoienii au obținut o victorie categorică, cu 5-0.

”Am deschis scorul în minutul 10. Maniu a marcat pentru 0-1 printr-un șut plasat, de la vreo 20 de metri. Am dublat diferența prin Cătălin Codiță, din centrarea lui Bulacu, revenit după o absență mai lungă, la fel ca și Turtoi. Puteam închide meciul din prima repriză, dar am ratat mult. Dodo Glăvan cred că a avut 3-4 ocazii de singur cu portarul. S-a revanșat în partea secundă. 2-0 nu a fost scor periculos pentru noi. După pauză, gazdele, care au echipă bună, veniseră un pic peste noi, au rămas în inferioritate numerică. Au primit întâi roșu pentru un fault în postură de ultim apărător. Scăpase Bitică singur spre poartă și a fost faultat, apoi Gulioiu a luat roșu. L-a lovit pe Alboi când era căzut, însă arbitrul nu văzuse și adversarul i-a mai dat o palmă lui Alex ulterior. Atunci a intervenit asistentul și l-a eliminat. Am mai înscris de alte trei ori. Tudor Glăvan a marcat toate golurile din partea secundă. Altfel, nu l-am avut pe Alin Șuldac și s-a cunoscut. Am câștigat cu 5-0. Glumim, bineînțeles, pentru că ne permitem după un astfel de rezultat în deplasare, împotriva unei echipe cu jucători buni, experimentați și în condițiile în care ne-au lipsit juniorii”, a declarat Remus Burcuș, conducătorul de la Lotru Brezoi.