Rezultate din etapa a XXV-a
• Luni, 22 februarie:
Pandurii Tg. Jiu – CS „U” Craiova 1-1 (0-1)
Au marcat: Wellington Carlos Da Silva (87) / Simon Măzărache (9)
FC Voluntari – FCSB 3-1 (1-0)
Au marcat: Vlad Achim (38), Hamed Kone (89, 90+5) / Adrian Popa (49)
Clasament
1. Astra Giurgiu 25 14 8 3 41-28 50p.
2. Dinamo Bucureşti 25 13 8 4 35-23 47p.
3. Viitorul Constanţa 25 13 7 5 48-27 46p.
4. Pandurii Tg. Jiu 25 12 8 5 32-25 44p.
5. FCSB 25 12 7 6 34-24 43p.
6. CSMS Iaşi 25 9 9 7 21-24 36p.
7. ASA Tg. Mureş 25 8 11 6 26-21 35p.
8. CS „U” Craiova 25 8 7 10 26-26 31p.
9. CFR Cluj *) 25 8 10 7 30-25 28p.
10. FC Botoşani 25 6 8 11 30-34 26p.
11. ACS Poli Timişoara 25 4 10 11 23-35 22p.
12. FC Voluntari 25 4 9 12 26-41 21p.
13. Concordia Chiajna 25 3 8 14 21-44 17p.
14. Petrolul Ploieşti *) 25 2 8 15 17-33 8p.
*) echipele CFR Cluj şi Petrolul Ploieşti sunt penalizate cu câte 6 puncte
Golgheteri
• 12 goluri – Ioan Hora (Pandurii Tg. Jiu)
• 11 goluri – Cristian Lopez (CFR Cluj)
• 9 goluri – Harlem Eddy Gnohere (Dinamo Bucureşti), Florin Tănase (Viitorul Constanţa)
• 8 goluri – Denis Alibec (Astra Giurgiu), Constantin Budescu (ex-Astra Giurgiu), Florin Cernat (Viitorul Constanţa), Nicolae Stanciu (FCSB)
• 7 goluri – Adnan Aganovic (Viitorul Constanţa), Marcel Essombe (Dinamo Bucureşti), Bojan Golubovic (CSMS Iaşi)
• 5 goluri – Adrian Bălan (FC Voluntari), Fernando Henrique Boldrin (Astra Giurgiu), Alexandru Chipciu (FCSB), Vasile Gheorghe (CSMS Iaşi), Attila Hadnagy (FC Botoşani), Jugurtha Hamroun (FCSB), Filip Jazvic (ASA Tg. Mureş), Hamed Kone (FC Voluntari), Nuno Rocha (CS „U” Craiova), Dorin Rotariu (Dinamo Bucureşti), Cristian Săpunaru (Pandurii Tg. Jiu)
Programul etapei a XXVI-a (ultima din sezonul regulat)
• Vineri, 26 februarie:
ACS Poli Timişoara – Petrolul Ploieşti _-_
(Ora 20.30 / Digi Sport, Dolce Sport, Look TV)
• Sâmbătă, 27 februarie:
CS „U” Craiova – CFR Cluj _-_
(Ora 14.00 / Digi Sport, Dolce Sport, Look Plus)
FCSB – CSMS Iaşi *) _-_
(Ora 20.30 / Digi Sport, Dolce Sport, Look Plus)
ASA Tg. Mureş – FC Botoşani *) _-_
(Ora 20.30 / Digi Sport, Dolce Sport, Look TV)
*) aceste două meciuri se vor juca de la aceeaşi oră, deoarece echipele ASA Tg. Mureş şi CSMS Iaşi se află în luptă directă pentru calificarea în play-off
• Duminică, 28 februarie:
Concordia Chiajna – FC Voluntari _-_
(Ora 18.00 / Digi Sport, Dolce Sport, Look Plus)
Astra Giurgiu – Dinamo Bucureşti _-_
(Ora 20.30 / Digi Sport, Dolce Sport, Look TV)
• Luni, 29 februarie:
Viitorul Constanţa – Pandurii Tg. Jiu _-_
(Ora 20.30 / Digi Sport, Dolce Sport, Look TV)