FotbalDiverse

Juniorii lui Bogdan Mihalache, de la grupa de 2010 a iSport Hidro, au câştigat primul trofeu din „cariera” de fotbalişti

În urmă cu câteva zile, la Drobeta Tr. Severin s-a desfăşurat o competiţie de fotbal juvenil. Aceasta a fost organizată de şcoala de fotbal Sport Kids Drobeta Tr. Severin, ce-i aparţine fostului jucător de Liga I Cornel Mihart. La Cupa de Toamnă a fost prezentă şi grupa de 2010 a lui Bogdan Mihalache, de la iSport Hidro, din Rm. Vâlcea. La această categorie s-au înscris în turneu opt echipe, care au fost împărţite în două serii. iSport Hidro a fost repartizată în aceeaşi grupă cu Juventus Timişoara (fosta Atletico Madrid), Luceafărul Tr. Severin şi cu gazdele de la Sport Kids. Tinerii fotbalişti pregătiţi de Bogdan Mihalache au câştigat toate jocurile şi au terminat grupa pe primul loc. S-au impus cu 4-1 în faţa celor de la Juventus Timişoara, cu 5-4 în confruntarea cu Luceafărul şi cu 3-1 în partida cu Sport Kids. În finală, vâlcenii au întâlnit echipa de pe primul loc din cealaltă serie, pe Voinicelul Craiova. S-au bucurat şi de această dată de succes. Au câştigat ultimul act cu scorul de 6-2 şi astfel şi-au trecut în cont primul trofeu din „cariera” de fotbalişti. Pentru ei a fost abia a doua participare la o competiţie oficială. Grupa de 2010 a fost formată în vara acestui an. Mai trebuie menţionat că în afara trofeului dedicat câştigării turneului, clubului vâlcean i-a mai revenit şi unul dintre premiile speciale. Rareş Popa a fost declarat cel mai bun jucător al Cupei de Toamnă. În afara acestuia, în lotul iSport Hidro se mai regăsesc: Rareş Dumbravă, Mario Gheorma, Sasha Scîntei, Roberto Porfire, Edi Buculei, Andrei Sucă, Octavian Stătescu, Theodor Bălaşa, David Buşică, Andrei Păunoiu şi Teo Pătru. „E o grupă promiţătoare. Sper să obţinem rezultate bune cu aceşti copii. Anul acesta vom mai participa cu ei la o competiţie. Între 15 şi 17 decembrie mergem la Bucureşti, la Sparta Winter Cup, iar în 2018 vom juca în competiţiile de pe plan judeţean, organizate de AJF. Copiii de 2010 vor participa la «Gheorghe Ene»”, a spus Bogdan Mihalache, antrenorul micuţilor fotbalişti de la iSport Hidro. (S.S.)