Juniorii CSM nu ştiu să facă blaturi!

Dacia Mioveni – CSM Rm. Vâlcea 1-3 (1-1)
• rezervele rezervelor din Zăvoi au obţinut calificarea în şaisprezecimi

După eşecul din campionat cu Dacia şi înaintea meciului de la Mioveni din Cupă, toată lumea ne lua la rost, pe noi, cei din presă, întrebându-se „De ce merge CSM-ul cu juniorii la Mioveni? Nu vor să câştige?” Mi-am asumat cele spuse şi mi le asum şi acum răspunzând eu în numele oficialilor de la CSM: „NU, n-au vrut să câştige!” Desigur, de aici până la a spune că CSM a vrut să facă blat la Mioveni e o cale mult prea lungă şi în nici un caz nu asta am căutat să scot în evidenţă.

Sunt mai multe motive pentru care CSM nu a vrut să trimită echipa de bază la Mioveni. Cel puţin trei motive le avem la îndemînă. Primul e de ordin sportiv: jucătorii erau obosiţi după un ritm de meciuri sâmbătă-miercuri-sâmbătă şi este mai important campionatul ligii a II-a decât Cupa României. Celelalte două motive sunt de ordin financiar: trimiţând în teren juniorii să piardă meciul, clubul scutea două cheltuieli importante. Una era cea a primelor de victorie, a doua era cea a participării în şaisprezecimi. Parţial s-a rezolvat. Cei mici au obţinut o victorie de răsunet, dar încă n-au fost premiaţi în mod special, însă clubul va trebui să suporte o deplasare la Mediaş, pe 23 septembrie.

Dandea, Deaconescu şi Brănescu, cei mai buni de pe teren

Despre meci sunt multe de spus. Cum clubul nu face eforturi ca presa să însoţească echipa la meciurile din deplasare (eu cred că astfel vor să se ferească de critici!), informaţiile au ajuns deja pe diverse căi la cei interesaţi. Putem spune doar că am început meciul strâmb, cu autogolul lui Dragomir, iar portarul gazdelor a scăpat mingea din braţe pe finalul primei reprize, astfel că la pauză scorul a fost egal. La fel şi după 90 de minute de joc, graţie în special cuplului de fundaş Dandea (cel mai bun de pe teren) şi Miţă Deaconescu. Iar când ei au fost depăşiţi de adversari, în spatele lor s-a aflat bravul portar Laurenţiu Brănescu, de doar 15 ani, portar dorit de marile cluburi din Liga I. Acesta a arătat că are valoare pentru a fi, oricând, titular la liga a II-a.

„Fiara” Leo Săraru, gol la debut pentru CSM

Nu doar Dragomir, venit de la Dinamo II a dezamăgit, ci şi ex-rapidistul Dobroiu. Acesta a arătat că are unele calităţi, dar s-a accidentat la jumătatea reprizei a doua pe fondul lipsei de pregătire. În locul lui a intrat Leo Săraru, aflat la primul său meci oficial pentru echipa mare a CSM. A intrat, a luptat, a fost tăvălit bine de adversari şi, când scorul era 2-1 pentru CSM, în prelungiri, a închis tabela. Mingea respinsă de Dandea a fost preluată de Săraru, acesta a driblat, avăzut că n-are susţinerea colegilor în atac pentru a le pasa şi, atunci, a şutat spre vinclu, precis, spectaculos, imparabil: 1-3 şi fericire de nedescris pentru primarul dan Săraru de la Şirineasa, aflat în tribună. Probabil, atunci a fost cel mai fericit om din lume.
Pentru statistici, pentru istorie, pentru viitor, iată ce echipă a trimis Artimon în teren la Mioveni: Laurenţiu Brănescu – Stoian, Dandea, Deaconescu, Dragomir (Jean Mosor) – Fl. Pârvu, „Geta” Roşca, Voinea, Dobroiu (Leo Săraru) – Boroiban, Plătărescu (I. Găman). Probabil mulţi dintre tinerii jucători ce au evoluat la Mioveni vor fi vedetele de peste câţiva ani din Zăvoi! Dacă nu greşesc, nouă din cei care au evoluat sunt vâlceni! Să privim spre viitor cu optimism şi să recitim titlul acestui material!