Fără categorieLiga IV

Horezenii s-au impus la limită, deşi Vasile Ilinca n-a putut trimite pe teren decât 10 jucători

vasile ilincaEXPERTI 2000 POPEŞTI – FLACĂRA HOREZU 1-2

Antrenorul Vasile Ilinca n-a avut decât 10 jucători disponibili pentru meciul din ultima rundă a sezonului, atunci când a evoluat în deplasare, pe terenul echipei Experti 2000 Popeşti. Cu toate acestea, Flacăra Horezu a reuşit să se impună la limită, cu scorul de 2-1, printr-o „dublă” semnată de Robert Gherghe.

Patronul Cosmin Florescu, artizanul celei mai frumoase faze a meciului

La final, Constantin Şerban, delegatul echipei din Popeşti, a recunoscut superioritatea adversarilor. „Acest meci era unul pe care, în mod normal, trebuia să-l câştigăm, pentru că horezenii au venit la Popeşti cu doar 10 jucători disponibili. Valoarea adversarilor şi-a spus însă cuvântul. În ciuda înfrângerii, suntem mulţumiţi că noi am fost cei care am realizat cea mai spectaculoasă fază a meciului, care s-a consumat în minutul 75, la scorul de 2-1. A fost o combinaţie în trei, numai din devieri, cea decisivă aparţinându-i hiar patronului Cosmin Florescu, care l-a deschis perfect în adâncime pe Petre Băiaşu. Acesta a scăpat singur cu Vicenţiu Marinescu, însă portarul horezenilor a reuşit să respingă şutul antrenorului nostru”, a spus Şerban.

Antrenorul Vasile Ilinca, dezamăgit de atitudinea elevilor săi

De partea cealaltă, antrenorul Vasile Ilinca a deplâns faptul că la Popeşti nu s-a putut baza decât pe serviciile a 10 juători. „Deşi nu ne încălzeşte prea mult, ne bucură această victorie, care a venit la doar trei zile după eşecul din finala Cupei României – faza judeţeană. Mai ales prin prisma faptului că am jucat în 10 jucători pe durata celor 90 de minute de joc, deoarece mai mulţi jucători nu au mai venit la meci. În zilele următoare, vom face o analiză a lotului şi vom vedea ce e de făcut pentru a nu se mai întâmpla aşa ceva pe viitor. Oricum, pentru următorul campionat, avem în plan să perfectăm câteva transferuri importante, care să ne ajute să creştem în valoare”, a menţionat Ilinca.