HC Oltenia are o super-echipă de junioare II

Al doilea turneu de sală din cadrul Campionatului Naţional de handbal feminin rezervat junioarelor II – Seria G, programat în perioada 13-15 noiembrie 2009, a avut loc în sala de sport a Şcolii Generale „Anton Pann” din Rm. Vâlcea. Competiţia a fost dominată de handbalistele clubului privat HC Oltenia (aflat de această dată în postura de organizator), pregătite de antrenoarea Maria Ciulei, care au câştigat detaşat toate partidele disputate în compania echipelor LPS Sebeş (30-16), Grupul Şcolar Energetic (24-12), Chimia Rm. Vâlcea (24-21) şi LPS Piteşti I (20-19). Evoluţii bune au avut şi fetele de la Chimia Rm. Vâlcea, care în afara eşecului cu HC Oltenia, au câştigat toate celelalte partide disputate la turneul din cartierul Ostroveni: 17-12 cu Energetic, 21-18 cu LPS Piteşti I şi 19-14 cu LPS Sebeş. După desfăşurarea primelor două turnee de sală, primul loc în clasamentul Grupei G este ocupat de HC Oltenia (care are maximum de puncte – 16), pe poziţia secundă aflându-se CS Chimia, cu 12 puncte în cont. Următorul turneu va avea loc în perioada 11-13 decembrie, la Sebeş.