Alte sporturi

Halterofilii pregătiţi de Gheorghe Dinu s-au calificat în finala Campionatului Naţional de tineret

Săptămâna trecută, zeci de halterofili din România au luat parte la Campionatul Naţional de tineret de la Oneşti şi la Cupa României. La aceste competiţii s-au prezentat şi câţiva sportivi de la CS Chimia. Ei au reuşit să se evidenţieze şi să se întoarcă la Vâlcea cu medalii, dar şi cu biletul calificării în finala concursului în buzunar. Cel mai bun rezultat a fost realizat de Alexandru Şandru. Elevul lui Gheorghe Dinu s-a întrecut pe sine şi a reuşit să-şi stabilească un nou record personal. A tras tare în calificări şi s-a clasat pe locul 2 la categoria 94 de kilograme, la toate cele trei stiluri (smuls, aruncat şi total), rezultat care i-a adus şi medalia de argint la Cupa României. De asemenea, tot la Oneşti s-a evidenţiat şi Laura Dabu. Sportiva în vârstă de doar 13 ani (campionatul naţional de tineret este destinat halterofililor care au, în general, între 21 şi 23 ani) a obţinut trei locuri 6 la categoria 75 kilograme, realizând şi un record personal. Ea s-a calificat în finala concursului, la fel ca şi un alt coleg de-al său, Alexandru Făgăraş, care, la categoria 62 kilograme, s-a clasat pe locul 12 la concursul din Moldova, din 22 de participanţi. Rezultatul obţinut de Făgăraş este considerat foarte bun şi pentru că el are 17 ani şi doar un an de pregătire în acest sport. În altă ordine de idei, la revenirea de la Oneşti, Gheorghe Dinu a intrat în sala de antrenament cu sportivii care vor concura la mijlocul acestei luni la Campionatul Naţional de Haltere pentru seniori şi Cupa României. CS Chimia intenţionează să deplaseze aici, la întrecerea ce se va desfăşura între 15 şi 19 mai, la Bucureşti, trei sau patru sportivi. Între aceştia se vor regăsi, cu siguranţă, Daniel Moldovan şi Anda Matei, sportivi care au ca obiectiv obţinerea unei medalii la Cupa României şi calificarea în finala concursului de seniori. (S.S.)