Liga IIIFotbal

Flacăra Horezu, neînvinsă în Liga a III-a şi după cea de-a doua rundă

În această seară, singura reprezentantă a judeţului Vâlcea în cele trei eşaloane naţionale, Flacăra Horezu, a jucat cel de-al doilea meci din actualul sezon al Ligii a III-a. Adrian Popa & Co. au obţinut un punct extrem de preţios în partida pe care au disputat-o în deplasare, împotriva formaţiei AFC Hermannstadt II. Duelul a avut loc pe Stadionul Comunal din Răşinari (Sibiu) şi s-a încheiat la egalitate, 1-1, după ce fotbaliştii din Treapt au condus cu 1-0 la pauză. Echipa vâlceană a deschis scorul prin Samson Nwabueze (FOTO – la minge), în minutul 44, dar sibienii au reuşit să restabilească egalitatea în repriza secundă, prin Claudiu Morariu, în minutul 72.
Aşa cum se cunoaşte, în runda inagurală a campionatului, Flacăra Horezu a remizat, pe teren propriu, 0-0, cu Sporting Roşiori 2018. În următoarea etapă din cadrul Seriei a III-a a Ligii a III-a, care este programată peste o săptămână, echipa din oraşul administrat de primarul Nicolae Sărdărescu va primi, pe stadionul din Treapt, vizita formaţiei ilfovene Viitorul Domneşti. Partida se va disputa vineri, 7 septembrie, de la ora 17.00. (N.C.)