Fără categorieLiga IV

FC Băbeni rămâne în cursa pentru finala campionatului! E neînvinsă după două etape. Mădulari, pe locul 3

Miercuri, 21 aprilie, la Mădulari s-a disputat partida dintre echipa locală și FC Băbeni, din etapa a II-a a minicampionatului Ligii a IV-a. Gazdele sperau să-și ia revanșa după eșecul nescontat din runda precedentă, de la Păușești Otăsău, însă au fost surprinse de jocul îndrăzneț al oaspeților. Băbenarii au fost aproape de deschiderea scorului încă din primele minute ale jocului, dar nu au reușit să valorifice șansa avută. Până la urmă, elevii lui Iulică Dincă au trecut în avantaj. În minutul 35, după un corner executat de Totîlcă (același jucător care a oferit un assist și în meciul trecut, cu Chimia), Bogdan Șurlin, aflat la al doilea meci în tricoul Băbeniului, a profitat de o respingere în față a portarului și a înscris pentru 1-0 în favoarea formației vizitatoare, rezultat înregistrat și la pauză.

În partea secundă, gazdele au forțat egalarea. Până la urmă au marcat golul de 1-1 tot în urma unei faze fixe, un corner. Radu Mocioacă a restabilit echilibrul pe tabelă. În minutul 75 s-a evidențiat portarul Valentin Niții, de la Băbeni. Intervenția lui Cazan a fost sancționată cu lovitură de pedeapsă, spre nemulțumirea oaspeților. Sică Bălțățeanu nu a reușit să înscrie din punctul cu var. Niții a fost erou pentru echipa sa. Partida s-a încheiat la scorul de 1-1, iar FC Băbeni rămâne în cursa pentru locul 2 sau chiar locul I, care duc către finala campionatului.

”Una peste alta, cred că e un rezultat echitabil. Cu un pic de atenție la cornerul lor din care ne-au egalat, puteam obține chiar mai mult decât un punct, ținând cont și de intervenția lui Niții, de la penalti. Și la 1-0 am avut o șansă să ne dublăm avantajul. Milosteanu, cu capul, a trimis balonul în transversală. Poate că, la 2-0, se închidea jocul. Mergem înainte, ne jucăm șansa până la capăt, nu ne dăm la o parte de la nimic. Am intrat în horă și trebuie să jucăm. Facem din nou testele, așteptăm rezultatele, iar sâmbătă vom fi din nou pe teren”, a spus Iulică Dincă, antrenorul echipei din Băbeni, după remiza de la Mădulari.

CS Mădulari: Gogete – Văcaru, Mocioacă, Burtoi (46 Voicu), A. Streinu, Stanciu, C. Popa, Mateiași, Șt. Popa (19 Roșianu / 70 Vlad), Bălțățeanu, Fl. Dumitru (82 Bărzăgeanu).

FC Băbeni: Niții – Drăghia, Pătrașcu, Dobre, Despoiu, Vătășescu, Simion (19 – Florea), Cazan, Totîlcă (50 – Totîlcă), Șurlin, Milosteanu (62 Dumitrescu).