Elevii lui Artimon s-au despărţit cu o victorie de propriii suporteri

CSM RM. VÂLCEA – FC OLT SLATINA 2-0

Sâmbăta trecută, fotbaliştii de la CSM Rm. Vâlcea şi-au luat la revedere de la suporterii proprii printr-o victorie facilă în faţa echipei FC Olt Slatina. Elevii lui Alin Artimon s-au impus cu scorul de 2-0 şi au urcat până pe locul 11 în clasamentul Seriei a II-a, poziţie care ar fi asigurat salvarea de la retrogradare chiar şi dacă la finele sezonului ar fi picat cinci echipe, cum s-a stabilit iniţial.

N’Kongue a înscris al treilea gol pentru trupa din Zăvoi

„Municipalii” au deschis scorul în minutul 23, atunci când Pârvu l-a lansat în adâncime pe Vasile, acesta a centrat în careu pentru N’Kongue, care-a şutat din cădere, de pe linia de 6 metri, în colţul porţii lui Bordea: 1-0.
În minutul 30, vâlcenii puteau beneficia şi de un penalti, atunci când portarul Bordea l-a bruscat la marginea suprafeţei de pedeapsă pe N’Kongue, dar centralul partidei, Cristina Dorcioman, după ce s-a consultat cu asistenta Mihaela Popescu, le-a arătat cartonaşul galben ambilor jucători implicaţi în acel clinci, în loc să acorde penalti pentru şi să-l elimine pe apărătorul buturilor slătinene.
În minutul 31, Tomozei a majorat diferenţa de pe tabela de marcaj, după ce a şutat de la aproape 30 de metri, mingea a fost deviat de un fundaş advers, l-a fentat pe Bordea şi s-a dus direct în vinclul porţii slătinene: 2-0.

Tomozei a făcut cel mai bun meci de la revenirea la CSM

După pauză, jocul vâlcenilor n-a mai avut aceeaşi consistenţă, poate şi pentru că elevii lui Artimon au resimţit din plin oboseala după programul infernal din ultima perioadă, iar în plus nici noii intraţi n-au adus plusul scontat.
Pe acest fond, oaspeţii puteau să reducă din handicap în minutul 55, atunci când Polgar a scăpat singur cu Tufişi, l-a lobat şi l-a depăşit în viteză, dar înainte să împingă mingea în plasă din 3 metri, Tomozei a apărut parcă de nicăieri şi-a trimis balonul pe lângă bara laterală, cu un ultim efort.
Pe final de meci, Tufişi a fost omul provindeţial pentru CSM. În minutul 80, veteranul dintre buturile echipei vâlcene a scos de sub transversală oa torpilă expediată de Dragoş Dragalina. Peste un minut, acelaşi Dragalina – singurul jucător din tabăra adversă care l-a încântat pe Artimon prin evoluţia sa – a profitat de o gafă a lui Ionuţ Popescu, a rămas singur cu Tufişi, a tras puternic, dar portarul vâlcean s-a aflat din nou la post şi a respins mingea.
Pentru CSM Rm. Vâlcea au evoluat următorii jucători: Tufişi – Tomozei, I. Popescu, Plecanciuc, Lajo Traore (Thiandoum Daouda ’53), Oct. Vasile, Fl. Pârvu, Văduva (Pribac ’61), Nicolae (Vizitiu ’79), Eremia, N’Kongue.