FotbalDiverse

E foame de goluri la SCM! Republicanii au marcat de 16 ori în prima etapă

Sâmbătă, 24 aprilie, pe terenul sintetic din cadrul stadionului Municipal, din Zăvoiul vâlcean, echipele de juniori republicani de la SCM au debutat în campionat. Au jucat primele meciuri oficiale după mai bine de un an de pauză. Juniorii au revenit în competiție cu foame de goluri. Elevii lui Dumitru Teleșpan, de la grupa mare, s-au impus cu scorul de 6-2 în fața formației Interstar Sibiu. Robert Cruceru a marcat de patru ori în acest meci. Au mai înscris Lazăr și Ionescu. Prima repriză s-a încheiat cu o diferență minimă, 1-0. După pauză s-a mărit ecartul. La 6-0, pe final, după ce au apărut și schimbările, oaspeții au redus din handicap. Au punctat de două ori.

Se cunoaște că venim după o pauză competițională lungă. Copiilor le lipsește spiritul competițional. Nu sunt în priză așa cum ar trebui, dar problema e generală, nu doar la noi. Mergem înainte, vedem ce se mai întâmplă. Cu Interstar am ratat foarte mult. Pentru viitor, nu știu ce să zic, dacă putem avansa în competiție. Nu cunosc celelalte echipe. Noi avem copii mai mici de vârstă. Normal ar fi fost să joace cei de 2002, dar o parte din ei s-au mai dus pe la Liga a IV-a sau alte echipe, alții s-au lăsat”, a spus Dumitru Teleșpan, după meciul cu Interstar.

Juniorii B republicani din Zăvoi, antrenați de Marius Pufu, au câștigat confruntarea cu Interstar și mai categoric, cu 10-0. În următoarea rundă, de la finele săptămânii viitoare, ”municipalii” vor da piept cu concitadina Olympic Rm. Vâlcea.